Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Mit jelent a távoktatás és a távolléti oktatás?

Habár egyértelműnek tűnhet, a távoktatás egzakt és konszenzusos fogalma még nem létezik, ami a nemzetközi és hazai értelmezési sajátosságokból és különbségekből is fakad. Sok esetben az e-learning, az online learning és a távoktatás fogalmát azonos értelemben, szinonim módon használják (Moore–Dickson-Deane–Galyen, 2011). Fő jellemzője, hogy az oktató és a hallgató nincs egy térben és időben. Itt bekapcsolódnak a programozott oktatás jellemzői is, azaz a tanulás részletes, aprólékos felbontása (az elsajátítás lépései) némi egyéni önállósággal, különösen a tanulás ütemezése kapcsán. Fontos az önellenőrzés, az ellenőrzés és a visszacsatolás (értékelés) is. A felhasznált eszközök lehetnek offline és online típusúak vagy mindkettő egyszerre. Ezek az eszközök az oktatócsomag részei, melyek kiegészülhetnek egyéb eszközökkel is (oktatási csatornák, egyéb rendszerek, könyvek stb.), és melyek sok esetben az irányítás nélküli tanulás eszközei is (Csoma–Lada, 2009).

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave