Nádasdy Ádám

Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz


Nyelv és gondolkodás

Izgalmas és máig vitatott kérdés, hogy a nyelv van-e előbb vagy a gondolkodás. A kérdés föltehető az emberiség fejlődésére vonatkozóan (filogenezis), illetve az egyes ember, a kisgyermek fejlődésére vonatkozóan (ontogenezis). A hagyományos álláspont, amit már Platón is képviselt, hogy a gondolatok vannak előbb, s a nyelv ezeket segít kifejezni. A nyelv eszerint másodlagos a megismeréshez, tapasztaláshoz képest. Mintha a kisgyermek másfél éves kora körül kinézne a járókájából, s azt gondolná: „Ideje megtanulnom beszélni. Nézzük, hova kerültem. Van ezeknél névelő? Van pro-törlés?” – és a környezet beszéde alapján kezdené beállítgatni a paramétereket. Ezt most ironikusan fogalmaztam meg, de a hagyományos álláspont valami ilyesmi. Ezzel szemben a modernebb nézet az, hogy a gondolatok a nyelvelsajátítás hatására alakulnak ki, tehát a nyelv van előbb és aztán a gondolkodás.

Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 579 8

Nádasdy Ádám kötete a nyelvész műhelyébe invitálja az olvasót, hogy megnézze, mit csinál a nyelvész, és főleg: hogyan gondolkodik? Ez a könyv nem valamely nyelvről szól, hanem az emberi nyelvről általában és annak a nyelvész által való leírásáról, feldolgozásáról. A legtöbb példa persze a magyarból van, hiszen ez áll a legközelebb a magyar olvasóhoz, és bizonyos jelenségeket kiválóan lehet a magyarral illusztrálni (másokat meg nem). Alapvető kérdések is szóba kerülnek: van-e könnyebb vagy nehezebb nyelv? Összefügg-e a nyelv a gondolkodással? E mű bemutatja a nyelvészet fő területeit, a nyelvtant, hangtant, jelentéstant. Nem mindent tartalmaz a nyelvészet világából; de amit igen, azt becsülettel elmondja. Egy-egy kérdést igazán alaposan körbejár: például hogyan képezi a magyar a tárgyragot?

A kötet szól mindenkinek, akit érdekel(nek) a nyelv(ek). Vannak benne olvasmányosabb szakaszok, de vannak technikaibb, nehezebb részek is, hiszen ez tudomány, nem szabad úgy tenni, mintha nagyon könnyű volna.

A szerző a magyar és angol hangtan szakembere, számos cikk és tananyag szerzője. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyugalmazott professzora. Főleg angol és általános nyelvészetet tanított. A nyelvtudományt számos rádióműsorban, újságcikkben, könyvben népszerűsíti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nadasdy-kalauz-a-nyelveszi-gondolkodashoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave