Nádasdy Ádám

Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz


Az Univerzális Grammatika (UG)

Valamilyen mélyebb értelemben minden nyelv egy kaptafára megy, csak még nem látjuk kellő teljességgel, mit tartalmaz az Univerzális Grammatika (egyetemes nyelvtan, UG), amely mindegyiknek az alapját képezi. A négy alapvonást felsoroltuk fentebb – azok mindenütt érvényesek, de ahhoz túl általánosak, hogy magyarázatul szolgáljanak az egyformaság–különbözés kérdésében. Az már konkrétabb, hogy minden nyelvben vannak szavak és mondatok, van alany és állítmány, van főnév és ige. Vannak érdekes részletmegfigyelések, mint például a visszahatónévmás-kötelezettség (reflexivizáció): minden ismert nyelvre igaz, hogy a János nézte Jánost a tükörben csak akkor jó, ha két különböző Jánosról van szó. Ha saját magát nézte, akkor kötelező a második főnév helyett visszaható névmást vagy toldalékot használni: János nézte magát a tükörben. Az ilyen, mindenütt érvényes vonást univerzálénak nevezzük.

Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 579 8

Nádasdy Ádám kötete a nyelvész műhelyébe invitálja az olvasót, hogy megnézze, mit csinál a nyelvész, és főleg: hogyan gondolkodik? Ez a könyv nem valamely nyelvről szól, hanem az emberi nyelvről általában és annak a nyelvész által való leírásáról, feldolgozásáról. A legtöbb példa persze a magyarból van, hiszen ez áll a legközelebb a magyar olvasóhoz, és bizonyos jelenségeket kiválóan lehet a magyarral illusztrálni (másokat meg nem). Alapvető kérdések is szóba kerülnek: van-e könnyebb vagy nehezebb nyelv? Összefügg-e a nyelv a gondolkodással? E mű bemutatja a nyelvészet fő területeit, a nyelvtant, hangtant, jelentéstant. Nem mindent tartalmaz a nyelvészet világából; de amit igen, azt becsülettel elmondja. Egy-egy kérdést igazán alaposan körbejár: például hogyan képezi a magyar a tárgyragot?

A kötet szól mindenkinek, akit érdekel(nek) a nyelv(ek). Vannak benne olvasmányosabb szakaszok, de vannak technikaibb, nehezebb részek is, hiszen ez tudomány, nem szabad úgy tenni, mintha nagyon könnyű volna.

A szerző a magyar és angol hangtan szakembere, számos cikk és tananyag szerzője. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyugalmazott professzora. Főleg angol és általános nyelvészetet tanított. A nyelvtudományt számos rádióműsorban, újságcikkben, könyvben népszerűsíti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nadasdy-kalauz-a-nyelveszi-gondolkodashoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave