Nádasdy Ádám

Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz


Hang és beszédhang

Hang nagyon sokféle van: ennek alapján ismerjük föl a beszélőt a telefonban vagy a rádióban. Ám ha tíz ismerősünk fölhív, és csak annyit mondanak: Menjünk kirándulni, úgy fogjuk találni, hogy ugyanazt mondták – holott nyilván nem ugyanazok a hangok jöttek ki a szájukon, hiszen innen tudjuk, hogy melyikük ki volt. Itt megint a performancia kérdésébe ütközünk (2.7.), vagyis hogy a nyelv nem azonos a fizikai megvalósulásával. Érdemes a beszédhang terminust használni: ilyen például az [ű] beszédhang (német süß [zűsz] ’édes’, magyar tűz), vagy az [ŋ] beszédhang (német singen /zɪŋən/ ’énekelni’, magyar bank /bɔŋk/). Ezek képzésmódja (az artikuláció) mindenkinél ugyanaz, a hallgató pedig a hanghullámok jellegzetes összetételéről ismeri föl a beszédhangokat – függetlenül attól, hogy például magas női vagy mélyebb férfihangon hallja. Hasonló ez ahhoz, ahogy a hangszerek hangját fölismerjük, miközben ugyanazt a dallamot (vagy akár ugyanazt a normál „A” hangot, 440/sec) játssza a cselló, a zongora, a fuvola. Az már a fonológia feladata, hogy megvizsgálja: melyik beszédhangnak van megkülönböztető szerepe ebben vagy abban a nyelvben.

Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 579 8

Nádasdy Ádám kötete a nyelvész műhelyébe invitálja az olvasót, hogy megnézze, mit csinál a nyelvész, és főleg: hogyan gondolkodik? Ez a könyv nem valamely nyelvről szól, hanem az emberi nyelvről általában és annak a nyelvész által való leírásáról, feldolgozásáról. A legtöbb példa persze a magyarból van, hiszen ez áll a legközelebb a magyar olvasóhoz, és bizonyos jelenségeket kiválóan lehet a magyarral illusztrálni (másokat meg nem). Alapvető kérdések is szóba kerülnek: van-e könnyebb vagy nehezebb nyelv? Összefügg-e a nyelv a gondolkodással? E mű bemutatja a nyelvészet fő területeit, a nyelvtant, hangtant, jelentéstant. Nem mindent tartalmaz a nyelvészet világából; de amit igen, azt becsülettel elmondja. Egy-egy kérdést igazán alaposan körbejár: például hogyan képezi a magyar a tárgyragot?

A kötet szól mindenkinek, akit érdekel(nek) a nyelv(ek). Vannak benne olvasmányosabb szakaszok, de vannak technikaibb, nehezebb részek is, hiszen ez tudomány, nem szabad úgy tenni, mintha nagyon könnyű volna.

A szerző a magyar és angol hangtan szakembere, számos cikk és tananyag szerzője. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyugalmazott professzora. Főleg angol és általános nyelvészetet tanított. A nyelvtudományt számos rádióműsorban, újságcikkben, könyvben népszerűsíti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nadasdy-kalauz-a-nyelveszi-gondolkodashoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave