Gősi Zsuzsanna, Bárdos György, Magyar Márton (szerk.)

Sokszínű rekreáció II.


Módszertan

Az EMA ezen módszere esetében rövid papír-ceruza kérdőívek kitöltése történik előre meghatározott időpontokban. Előnye a módszernek az egyszerűsége, a résztvevőket azonban rendszeres időközönként figyelmeztetni szükséges a kérdőív kitöltésére (pl. csipogó, karóra segítségével), amelynek kérdései leggyakrabban a személyek hangulatát, gondolatait, cselekvéseit vagy a társas kontextust vizsgálják (Peeters et al., 2003). Az emlékeztető jelzések előnye, hogy növelik a résztvevők vizsgálattal való elköteleződését, együttműködését (adherence), ezért általában a kérdőívkitöltések gyakorisága magas. Azonban a kitöltés időpontjáról nem ad információt ez a módszer, az történhet a jelzés idejében, de akár előtte vagy utána is, ami módszertani problémákhoz vezet. A probléma fontosságát mutatja egy vizsgálat, amelyet krónikus fájdalom szindrómában szenvedő páciensekkel végeztek (Stone et al., 2003). A résztvevők papír-ceruza alapú naplókban regisztrálták tüneteiket, az instrukció szerint figyelmeztető jelzés nélkül, napi három kitöltést kellett végezniük. A vizsgálati személyek tudtán kívül a naplók elektronikus nyitásérzékelővel voltak ellátva, így a kitöltésekről elektronikus időbélyeg készült, amivel a vizsgálatvezetők ellenőrizték a kitöltési időpontokat. Az utólagos adatelemzések során kiderült, hogy míg a vizsgálati személyek 90%-a azt állította, hogy megfelelő időpontokban töltötte ki a naplót, az objektív (időbélyeg alapján nyert) adatok szerint valójában csak 11%-uk teljesítette a feladatot a megadott időpont ± fél óra időintervallumon belül. Ha másfél órás intervallumot néztek, 20%-ra nőtt az együttműködő személyek száma. Ugyanezen kutatócsoport vizsgálatában a résztvevők vizsgálati protokollhoz való alkalmazkodása (compliance) alig javult az emlékeztető jelzések hatására (Broderick et al., 2003). Ez a módszertani nehézség a mobiltechnológiák alkalmazásával kiküszöbölhető (hiszen ekkor időbélyeg kerül a kitöltés időpontjához).

Sokszínű rekreáció II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 609 2

Az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete (ESI) 2018 őszén konferenciát rendezett a „Sport – Tudomány – Egészség: Fókuszban a rekreáció” címmel, melyen az Intézetben folyó kutatásokról próbáltunk keresztmetszeti képet nyújtani, kiegészítve néhány, velünk kapcsolatban lévő külső előadó munkájának bemutatásával. Ehhez a konferenciához kapcsolódott a „Sokszínű Rekreáció” című kötet, amelyben az előadók egy része részletesen is bemutatta munkáját. A konferencia sikere és a tapasztalt jelentős érdeklődés indított bennünket arra, hogy hasonló konferenciát szervezzünk 2019 őszén is, ez hasonlóan az elkészült kötethez a „Sokszínű rekreáció” alcímet kapta. A második konferenciához kapcsolódik a mostani „Egészségmegőrzés – Életkorok – Képzés” című kötet, amely újabb, az Intézethez köthető tematikus közleményeket tartalmaz.

A „sokszínű” kifejezés a címben nem véletlen: az ESI oktatói sokféle háttérrel, képzettséggel, képzési feladattal rendelkeznek (testnevelőktől, rekreáció- és sportszervezőktől a biológusokon és orvosokon át a pszichológusig és tovább a közgazdaságtanig, hogy csak a képzettségi aspektust említsük), kutatási és oktatási tematikájuk is ennek megfelelően színes és sokrétű. Sokrétű az a tevékenység is, amit az oktatás mellett folytatnak, akár a kiegészítő munka frontján (például iskolai oktatás, speciális igényűek képzése, felnőttoktatás, sportvezetés és edzésmunka stb.), akár pedig a kutatás területén. Ez a kötet pontosan ezt a sokszínűséget tükrözi, tematikailag is (a jógától a mérési módszereken, majd a sétafocin át a rekreációs képzésig), és a szerzők sokféleségében is (hallgatóktól doktoranduszokon, fiatal oktatókon át a szenior intézetvezetőig) egyaránt.

Fontos hozadéka a kötetnek az is, hogy átível a generációkon, a serdülőktől az időskorig, mintegy mutatva azt a sokszínűséget, ami az Intézet oktatási és kutatási profilját egyaránt jellemzi. És végül, a sokszínűséget tükrözi az is, hogy szó van kutatási módszerekről, életmódról és egészségről, oktatásról és rekreációs programokról egyaránt. Azt gondoljuk, ez a kötet méltó folytatása, és egyben szerves kiegészítője is az előző kötetnek, és lehetőséget ad az érdeklődőnek arra, hogy betekintést nyerhessen egy sokszínű és szakmailag jól képzett/szervezett oktatási egység tudományos munkájába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bardos-magyar-sokszinu-rekreacio-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave