Gősi Zsuzsanna, Bárdos György, Magyar Márton (szerk.)

Sokszínű rekreáció II.


Fizikai aktivitással kapcsolatos EMA-vizsgálatok

A fizikai aktivitás hagyományos vizsgálatakor különösen problémás a visszahíváson, felidézésen alapuló módszerek használata, felmérések szerint nemcsak a visszaemlékezés okozta torzítással kell számolni, de a szociális kívánatosság miatt jellemzően túlbecsülik a vizsgálati személyek a múltbeli fizikai aktivitásuk mennyiségét (Adams et al., 2005). Az EMA módszer korábban is említett előnye, hogy pillanatnyi jellegéből adódóan nincs a visszahívás miatt fellépő torzítás. Továbbá lehetőséget biztosít számos viselkedési, fiziológiai, pszichoszociális és kontextuális faktorok egyidejű vizsgálatára (Dunton, 2011). A vizsgálni kívánt eseménnyel egyidejűleg történő változók is mérhetők, például hol, kivel történik a testmozgás/inaktív viselkedés a személyek mindennapos életvitele során. Az EMA-ra jellemző ismételt mintavételezés továbbá lehetővé teszi azt is, hogy az eseményeket megelőző okok, és az azt követő következmények is vizsgálhatók legyenek (Liao–Shonkoff–Dunton, 2015). Végül pedig összetetteb modellalkotással az is felmérhető, hogy a változó pillanatnyi kognitív állapotok, gondolatok hogyan viszonyulnak a megvalósult viselkedéshez (Pickering et al., 2016).

Sokszínű rekreáció II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 609 2

Az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete (ESI) 2018 őszén konferenciát rendezett a „Sport – Tudomány – Egészség: Fókuszban a rekreáció” címmel, melyen az Intézetben folyó kutatásokról próbáltunk keresztmetszeti képet nyújtani, kiegészítve néhány, velünk kapcsolatban lévő külső előadó munkájának bemutatásával. Ehhez a konferenciához kapcsolódott a „Sokszínű Rekreáció” című kötet, amelyben az előadók egy része részletesen is bemutatta munkáját. A konferencia sikere és a tapasztalt jelentős érdeklődés indított bennünket arra, hogy hasonló konferenciát szervezzünk 2019 őszén is, ez hasonlóan az elkészült kötethez a „Sokszínű rekreáció” alcímet kapta. A második konferenciához kapcsolódik a mostani „Egészségmegőrzés – Életkorok – Képzés” című kötet, amely újabb, az Intézethez köthető tematikus közleményeket tartalmaz.

A „sokszínű” kifejezés a címben nem véletlen: az ESI oktatói sokféle háttérrel, képzettséggel, képzési feladattal rendelkeznek (testnevelőktől, rekreáció- és sportszervezőktől a biológusokon és orvosokon át a pszichológusig és tovább a közgazdaságtanig, hogy csak a képzettségi aspektust említsük), kutatási és oktatási tematikájuk is ennek megfelelően színes és sokrétű. Sokrétű az a tevékenység is, amit az oktatás mellett folytatnak, akár a kiegészítő munka frontján (például iskolai oktatás, speciális igényűek képzése, felnőttoktatás, sportvezetés és edzésmunka stb.), akár pedig a kutatás területén. Ez a kötet pontosan ezt a sokszínűséget tükrözi, tematikailag is (a jógától a mérési módszereken, majd a sétafocin át a rekreációs képzésig), és a szerzők sokféleségében is (hallgatóktól doktoranduszokon, fiatal oktatókon át a szenior intézetvezetőig) egyaránt.

Fontos hozadéka a kötetnek az is, hogy átível a generációkon, a serdülőktől az időskorig, mintegy mutatva azt a sokszínűséget, ami az Intézet oktatási és kutatási profilját egyaránt jellemzi. És végül, a sokszínűséget tükrözi az is, hogy szó van kutatási módszerekről, életmódról és egészségről, oktatásról és rekreációs programokról egyaránt. Azt gondoljuk, ez a kötet méltó folytatása, és egyben szerves kiegészítője is az előző kötetnek, és lehetőséget ad az érdeklődőnek arra, hogy betekintést nyerhessen egy sokszínű és szakmailag jól képzett/szervezett oktatási egység tudományos munkájába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bardos-magyar-sokszinu-rekreacio-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave