Gősi Zsuzsanna, Bárdos György, Magyar Márton (szerk.)

Sokszínű rekreáció II.


A Z generáció szabadideje

A 21. század a Z generáció ideje: ebben születtek, ebben nőnek fel. Ez az a korszak, amiben a korábbiakban említett fejlődések tetőznek, ami óriási mértékű adaptációt kíván meg a 21. század emberétől (gyermekétől). Nagy (2013) ezt a korszakot „szabadidő-társadalomnak” nevezi, mely hűen tükrözi a korszak időgazdálkodását. A korábbi mennyiségi felfogás után ekkor jelenik meg először az igény a minőségi szabadidő-eltöltésre, melynek következtében a szabadidő szerepe és presztízse is megnő (Tibori, 2013; Kiss, 2013, Nagy, 2013). A munka és a szabadidő egyre kevésbé választható külön, melyre az ekkor megjelenő a „munkám a hobbim” kifejezés tökéletes példa. A munka során ugyanis hiába érzi jól magát valaki, ettől még mindez nem lesz egyenértékű azzal a kellemesen eltöltött, kötöttségektől mentes tevékenységgel, amit az ember a valódi szabad idejében, csak és kizárólag a saját feltöltődése végett végez (leisure time). Ebből látható tehát, hogy a szabadidő, habár megpróbálhatjuk szűk fogalmi keretek közé szorítani, a környezettől (konkrét idő, helyszín) kevéssé, mint inkább az egyén megélésétől, bizonyos érzéseinek meglététől vagy hiányától függ (Nagy, 2013).

Sokszínű rekreáció II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 609 2

Az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete (ESI) 2018 őszén konferenciát rendezett a „Sport – Tudomány – Egészség: Fókuszban a rekreáció” címmel, melyen az Intézetben folyó kutatásokról próbáltunk keresztmetszeti képet nyújtani, kiegészítve néhány, velünk kapcsolatban lévő külső előadó munkájának bemutatásával. Ehhez a konferenciához kapcsolódott a „Sokszínű Rekreáció” című kötet, amelyben az előadók egy része részletesen is bemutatta munkáját. A konferencia sikere és a tapasztalt jelentős érdeklődés indított bennünket arra, hogy hasonló konferenciát szervezzünk 2019 őszén is, ez hasonlóan az elkészült kötethez a „Sokszínű rekreáció” alcímet kapta. A második konferenciához kapcsolódik a mostani „Egészségmegőrzés – Életkorok – Képzés” című kötet, amely újabb, az Intézethez köthető tematikus közleményeket tartalmaz.

A „sokszínű” kifejezés a címben nem véletlen: az ESI oktatói sokféle háttérrel, képzettséggel, képzési feladattal rendelkeznek (testnevelőktől, rekreáció- és sportszervezőktől a biológusokon és orvosokon át a pszichológusig és tovább a közgazdaságtanig, hogy csak a képzettségi aspektust említsük), kutatási és oktatási tematikájuk is ennek megfelelően színes és sokrétű. Sokrétű az a tevékenység is, amit az oktatás mellett folytatnak, akár a kiegészítő munka frontján (például iskolai oktatás, speciális igényűek képzése, felnőttoktatás, sportvezetés és edzésmunka stb.), akár pedig a kutatás területén. Ez a kötet pontosan ezt a sokszínűséget tükrözi, tematikailag is (a jógától a mérési módszereken, majd a sétafocin át a rekreációs képzésig), és a szerzők sokféleségében is (hallgatóktól doktoranduszokon, fiatal oktatókon át a szenior intézetvezetőig) egyaránt.

Fontos hozadéka a kötetnek az is, hogy átível a generációkon, a serdülőktől az időskorig, mintegy mutatva azt a sokszínűséget, ami az Intézet oktatási és kutatási profilját egyaránt jellemzi. És végül, a sokszínűséget tükrözi az is, hogy szó van kutatási módszerekről, életmódról és egészségről, oktatásról és rekreációs programokról egyaránt. Azt gondoljuk, ez a kötet méltó folytatása, és egyben szerves kiegészítője is az előző kötetnek, és lehetőséget ad az érdeklődőnek arra, hogy betekintést nyerhessen egy sokszínű és szakmailag jól képzett/szervezett oktatási egység tudományos munkájába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bardos-magyar-sokszinu-rekreacio-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave