Gősi Zsuzsanna, Bárdos György, Magyar Márton (szerk.)

Sokszínű rekreáció II.


A rekreációról

A rekreációra mint olyanra számos definíció, magyarázat és leírás létezik. A tanulmány korlátozott keretei miatt most nem is kívánom ezeket mind bemutatni, pusztán néhányat, amelyek a témánk szempontjából felértékelődött jelentéstartalommal bírnak. A klasszikus szociológiai értelmezésében a rekreáció a munkavégző képesség megteremtését, helyreállítását és növelését jelenti (Kovács, 2010). Ez nekünk különösen érdekes, hiszen láthattuk, hogy az egyik legfőbb célunk az 50 év feletti korosztály munkaerőpiacon tartása, vagyis az ő munkavégző képességük megőrzése, helyreállítása, esetleges növelése. Egy másik, megkerülhetetlen definíció Kis Jenő (2001) nevéhez fűződik, amely szerint: „a rekreáció eszmei és gyakorlati válasz-tevékenységrendszer meghatározott társadalmi kihívásokra/problémákra” (idézi: Ábrahám, 2010 8.o; Kovács, 2010: 12). Véleményem szerint rendkívül könnyű analógiát vonni az időskori rekreáció, és a Kis Jenő által felállított definíció között. Adott egy társadalmi kihívás abban a formában, hogy folyamatosan nő az életkor, és ezzel párhuzamosan csökken a gyermekek születésének száma, emiatt folyamatosan öregednek el a társadalmak, amely folyamatos progresszív nyugdíjterhekkel és társadalmi feszültségekkel jár, és amelyre megoldást jelenthetne az, hogy minél több idős, de még munkaképes embert integráljanak az aktív keresők közé. Ehhez azonban ezeknek az embereknek az egészségük megőrzése mellett mind szellemi, mind szomatikus frissességre van szükségük. Ebben nyújt segédkezet a rekreáció mint olyan. Témánk szempontjából szintén extra relevanciát nyer Ábrahám meghatározása is, aki a rekreációt „a civilizációs túlélőkészlet pótolhatatlan eleme”-ként jellemzi (Ábrahám, 2010: 5). Ahhoz azonban, hogy célzottan időseknek szóló rekreációról beszélhessünk, első körben azt kellene tisztázni, hogy kik is azok az „idősek”.

Sokszínű rekreáció II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 609 2

Az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete (ESI) 2018 őszén konferenciát rendezett a „Sport – Tudomány – Egészség: Fókuszban a rekreáció” címmel, melyen az Intézetben folyó kutatásokról próbáltunk keresztmetszeti képet nyújtani, kiegészítve néhány, velünk kapcsolatban lévő külső előadó munkájának bemutatásával. Ehhez a konferenciához kapcsolódott a „Sokszínű Rekreáció” című kötet, amelyben az előadók egy része részletesen is bemutatta munkáját. A konferencia sikere és a tapasztalt jelentős érdeklődés indított bennünket arra, hogy hasonló konferenciát szervezzünk 2019 őszén is, ez hasonlóan az elkészült kötethez a „Sokszínű rekreáció” alcímet kapta. A második konferenciához kapcsolódik a mostani „Egészségmegőrzés – Életkorok – Képzés” című kötet, amely újabb, az Intézethez köthető tematikus közleményeket tartalmaz.

A „sokszínű” kifejezés a címben nem véletlen: az ESI oktatói sokféle háttérrel, képzettséggel, képzési feladattal rendelkeznek (testnevelőktől, rekreáció- és sportszervezőktől a biológusokon és orvosokon át a pszichológusig és tovább a közgazdaságtanig, hogy csak a képzettségi aspektust említsük), kutatási és oktatási tematikájuk is ennek megfelelően színes és sokrétű. Sokrétű az a tevékenység is, amit az oktatás mellett folytatnak, akár a kiegészítő munka frontján (például iskolai oktatás, speciális igényűek képzése, felnőttoktatás, sportvezetés és edzésmunka stb.), akár pedig a kutatás területén. Ez a kötet pontosan ezt a sokszínűséget tükrözi, tematikailag is (a jógától a mérési módszereken, majd a sétafocin át a rekreációs képzésig), és a szerzők sokféleségében is (hallgatóktól doktoranduszokon, fiatal oktatókon át a szenior intézetvezetőig) egyaránt.

Fontos hozadéka a kötetnek az is, hogy átível a generációkon, a serdülőktől az időskorig, mintegy mutatva azt a sokszínűséget, ami az Intézet oktatási és kutatási profilját egyaránt jellemzi. És végül, a sokszínűséget tükrözi az is, hogy szó van kutatási módszerekről, életmódról és egészségről, oktatásról és rekreációs programokról egyaránt. Azt gondoljuk, ez a kötet méltó folytatása, és egyben szerves kiegészítője is az előző kötetnek, és lehetőséget ad az érdeklődőnek arra, hogy betekintést nyerhessen egy sokszínű és szakmailag jól képzett/szervezett oktatási egység tudományos munkájába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-bardos-magyar-sokszinu-rekreacio-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave