Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


Az önvezető technológia elfogadottsága, a bizalom dimenziói

Az a priori elfogadottság és bizalom mértékére vonatkozóan a vizsgálatok egy része csak általános, deskriptív jellegű kérdésekre szorítkozik. Ezek esetében kevés viszonyítási pontunk van, az eredmények nehezen összehasonlíthatók. Egyedül az azonos kérdéseket alkalmazó, a Deloitte által végzett megismételt vizsgálatok alapján (Deloitte, 2014, 2016, 2017a, 2017b, 2018) tudjuk mind időben, mind pedig országok szerint összehasonlítani az általános elfogadottság mértékét, annak változásait. Az időbeli összevetés azt mutatja, hogy az önvezető autók általános társadalmi elfogadottságának mértéke nem növekszik, viszont a különböző régiók és országok tekintetében a változás folyamatai eltérnek egymástól. Az eredmények jelzik, hogy a harmadik világ országai és a BRIC országok esetében a technológia általános elfogadottságának mértéke magasabb, ezt más vizsgálatok is megerősítik, amelyek az egyes országok jövedelemszintje és az elfogadottság között negatív irányú kapcsolatot mutatnak ki (Kelkel, 2015; Nordhoff et al., 2018). A KPMG által készített – az időbeli változások követésére ugyancsak alkalmas – Autonomous Vehicle Readiness Index (KPMG, 2018, 2019) esetében viszont ellentétes eredményekkel találkozunk, a fogyasztói elfogadás alindexe a nyugat-európai országokban és az Egyesült Államokban mutatja a legkedvezőbb értékeket. A Deloitte vizsgálatai kimutatják, hogy az elfogadottság mértékében mutatkozó regionális és országok közötti eltérések 2014 és 2018 között növekedtek; míg a magas elfogadottsági szinttel jellemezhető távol-keleti országokban kedvező elmozdulás volt tapasztalható, addig több nyugat-európai országban a bizalomvesztés jelei mutatkoztak. Az időbeli összehasonlítások során nem mutatkozott elmozdulás az önvezető autók elfogadottságának szociodemográfiai mintázatában, a férfiak és a fiatal korosztályok esetében állandónak tekinthető az elfogadottság szignifikánsan magasabb mértéke, utóbbi tekintetében Japán képez kivételt, ahol az idősebb generációra jellemző a pozitívabb hozzáállás (Jiang et al., 2018; KPMG, 2018). Érdekes összefüggések mutathatók ki a járműhasználat módja és gyakorisága, valamint az önvezető autókkal kapcsolatos általános bizalom és elfogadottság között. Több vizsgálat eredményei is azt mutatják, hogy azok, akiknek nincs autójuk, illetve van, de ritkábban használják, általánosságban jobban megbíznak a technológiában, illetve nagyobb lelkesedés jellemző rájuk annak fejlődésével, elterjedésével kapcsoltban (Payre–Cestac–Delhomme, 2014; Nielsen–Haustein, 2018).

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave