Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


Magyarországi kutatási eredmények

A hazai vélemények, lehetséges fogyasztói és felhasználói reakciók megismerése céljából végzett kutatást Madarász és Szikora (2018), Majó-Petri és Huszár (2020), Földes és Csiszár (2018a). Madarász és Szikora online kérdőíves megkérdezés során vizsgálta az autonóm járművek hazai társadalmi elfogadottságát (Madarász–Szikora, 2018). A 207 fős minta mindössze 13,7%-a preferálna közlekedési eszközeként egy önvezető járművet és 43%-uk tart az autonóm jármű használatától. A válaszadók által megjelölt félelemfaktorok elsősorban a biztonsághoz kötődnek. 40%-uk az autó esetleges meghibásodását nevezte meg a legnagyobb aggodalmaként, 37%-uk az adatlopást, 36%-uk pedig a kontroll elvesztését. Érdekes adalék, hogy 70%-uk szívesen kipróbálna egy önvezető autót. Ez Xu és munkatársai eredményeire alapozva véleményem szerint pozitívan befolyásolná az észlelt biztonságot (Xu et al., 2018). Az előítéleteket Xu és társai megkísérelték feloldani azzal, hogy a kutatásban részt vevő alanyoknak egy tesztvezetésben is részt kellett venni. A kérdőíves felvételt a tesztvezetés után megismételték. A tesztvezetés hatására a tapasztalt hasznosság, a tapasztalt felhasználási könnyűség és a tapasztalt biztonság változók értékei is pozitív irányba változtak. Xu és társai kutatása alapján a tesztvezetés megerősítette a válaszadókban a feltételezéseiket arról, hogy a vezető nélküli jármű a vezetés helyett más alternatív tevékenységek elvégzését teszi lehetővé, valamint a vezetés élményét módosítja, azt kényelmesebbé, egyszerűbbé teszi (Xu et al., 2018). Különösen igaz ez a monoton vezetési helyzetekre, mint amilyen például a nagyvárosi közlekedés. Az automata üzemmód használata a befelé fordulást, a belső világba zárkózás élményét biztosítja. Azonban azon egyének, akik a külvilágban keresik az intenzív élményeket, kevésbé preferálnák a vezetés teljes átadását, mivel ez csökkentené számukra a vezetés okozta élményeket.

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave