Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


A digitális társadalom technológiai pillérei

A szemünk láttára formálódó digitális társadalom szempontjából meghatározó változási tendenciák mögötti technológiai folyamatok beazonosítása más formában is elképzelhető. Kevin Kelly futurológiai vonatkozású monográfiájában (Kelly, 2016) összesen tizenegy technológiai erőt nevez meg és elemez részletesen abból a szempontból, hogy milyen szerepet játszanak a digitális technológián alapuló társadalom formálódásában, a jelenleg is zajló társadalmi és technológiai korszakváltásban. Pokol Béla a mesterséges intelligencia társadalmáról írt könyvében (Pokol, 2018) kritikai alapon foglalja össze és gondolja tovább Kelly alapvetéseit. A digitálisan összefonódó összemberiség kollektív szuperintelligenciája, az emberi és a gépi értelem összeolvadása által áthatott társadalom, a „holos társadalma” természetesen csak egy ötlet, egy lehetséges elképzelés, néhány évtizedes távlatban felmerülő potenciális társadalomfejlődési, közösségszerveződési lehetőség. Viszont az ehhez vezető úton szerepet kapó technológiai változási tendenciák már ma is jelen vannak, hatást gyakorolnak a mindennapi életünkre, a tárgy-ember relációkra, a gépi és humánalapú entitások, aktorok újszerű interaktivitásaira. Kelly és Pokol hivatkozott munkái alapján érdemes olyan szemmel összefoglalni ezeket a gondolatokat, hogy az okos-lét eszközvilágának egésze, illetve annak egyik kiemelt reprezentánsa (az önvezető jármű) szempontjából milyen tanulságok szűrhetők le már jelen pillanatban is.

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave