Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


A mozgások (mobilitások) szociológiája

Mintha az egész világ mozgásba lendült volna. Egyre diverzifikáltabb és intenzívebb, egymással is összekapcsolódó (intersecting) mozgások, áramlások jellemzik a mindennapjainkat (bevándorlók, menedékkérők, nemzetközi diákok, terroristák, turisták, üzletemberek, sportolók, ingázók, képek, videók, hangok, üzenetek, ideák és gondolatok, félelmek, áruk és termékek stb.). Egyre újabb és újabb technológiák és infrastruktúrák teremtődnek, amelyek erősítik bizonyos társadalmi csoportok mozgását (mobil csoportok), míg megakadályozzák másokét (immobil csoportok). Az emberek mozgása mellett a „virtuális” és „képi-mediatizált tartalmak” utazása is fokozatosan bővül (mobil telefon, internet stb.) kiszámíthatatlanul kombinálódva a földrajzi mobilitási mechanizmusokkal. Végül az áruk, termékek, a tárgyi világ különböző objektivált entitásainak milliárdjai is folyamatosan úton vannak a globális léptékű szállítási-közlekedési-logisztikai hálózatok útvesztőiben (Sheller–Urry, 2006). A gépjármű/autó technológiai és társadalmi jelentésrendszerének is az egyik kulcspontja a mozgás és a sebesség. Valójában azonban az összes új, 21. századi technológiai vívmány esetében fel lehet tenni a kérdést, milyen hatást gyakorol(hat) a mozgásra, hogyan függ össze különböző mobilitási rendszerekkel és hálózatokkal? Az okos-lét eszközvilága kapcsán ez egyértelműen érzékelhető, hiszen a kommunikációt, a térbeli mozgást, a dolgok áramlását érintő aspektusaik (tulajdonságaik, funkcióik) kiemelten fontosak.

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave