Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


Fogyasztói magatartás

Az autóval kapcsolatos értékítéletek fokozatosan megváltoznak, ennek számos okai között kell említeni a környezet, annak erőforrásai iránti mélyebb elkötelezettség terjedését (Tóth, 2019). Példa erre, hogy a járművek hajtási rendszereinek energiafelvételében változások figyelhetők meg. 2016-tól jelentősen csökkent a dízel hajtású járművek eladása, ez főleg Németországban mutatható ki, ahol a benzinüzemű autók eladási aránya 50-ről 60%-ra emelkedett, míg a dízelüzeműeknél 50-ről 35%-ra esett a részesedés. A német ADAC a járművek teljes életciklusára végzett elemzései alapján pedig azt állapította meg, hogy a gázüzemű és a hidrogénhajtású járművek összes energiafelhasználása kedvezőbb az elektromos hajtású járműveknél. Ez visszavezethető a német energiamixre és az akkumulátorgyártás – jelenleg – kimondottan magas károsanyag-felhasználására. Akkor előzhetnék meg az elektromos járművek a jelzett másik két hajtási rendszert, ha a felhasznált áram megújuló energiaforrásból származna.

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave