Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


Tömegközlekedés

A jövő városának tömegközlekedésében egyre erőteljesebben jelenik meg az automatizáció (DuPuis–Cooper–Brooks, 2015; Shaheen–Cohen, 2020; Bösch et al., 2018; Systra, 2018). A kötöttpályás tömegközlekedésben (metró, vasút, villamos) napjainkban is alkalmaznak különböző mértékben automatizált, vezetéstámogató rendszereket, de hangsúlyozni kell, hogy ezek messze nem autonóm rendszerek. Jelenleg a metrók esetében figyelhető meg a legnagyobb mértékű automatizáció, ami már eléri a vezető nélküli (önvezető), de nem autonóm (!) szintet. Az automata metrók működése egy érett, több mint 50 éve használatban levő technológián alapul. 2013-ban 50 automata metróvonal üzemelt a világon, összesen 700 km hosszú pályán, aminek bővítését 2025-re 1800 km-re tervezik. A metrók azonban „vak rendszerek”, a többi járműtől teljesen elkülönített infrastruktúrát használnak, nincsenek interakcióban a külső környezettel (utcai forgalom, gyalogosok, biciklisek), ezért nincs szükségük annak értelmezésére, és nem is képesek rá. Ennél fogva, automatizációjuk jóval egyszerűbb és előrehaladottabb, mint a vasúté vagy a villamosé. A villamosok automatizáltságának növelése, s főként autonómabbá fejlesztése még számos kihívást (pl. féktávolság csökkentése, villamos előtt átsétáló gyalogosok biztonsága) tartogat a mérnökök számára. Esetükben rövid és középtávon a kocsiszínen belüli teljes autonómia (homokszóró1 feltöltés, mosás, járművek előkészítése és üzemen kívül helyezése) elérése, valamint az ehhez kapcsolódó területeken az autonómia növelése jelenti a fő fejlesztési irányt (Systra 2018). A sikeres fejlesztések eredményeként a világon elsőként Potsdamban2 (2018), majd később Moszkvában3 (2019) és Krakkóban4 (2020) is sor került már autonóm villamosok tesztelésére városi forgalomban. Németországban a Siemens Mobility vállalat vezetésével hat szervezet mérnökei dolgoznak az autonóm villamosok kocsiszínben zajló karbantartási folyamatainak automatizálásán5.

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave