Csizmadia Zoltán, Rechnitzer János (szerk.)

Az önvezető járművek világa

Társadalmi hatások és kihívások


Összegzés

Vizsgálatunk az önvezető autók elterjedésének társadalmi vonatkozásait kutatja, és lehetséges jövőbeli forgatókönyvek megalkotására tesz kísérletet. Ehhez azonban szükség van arra, hogy a napjainkban kutatható, az individuális közlekedéshez kapcsolódó rendszerek társadalmi beágyazottságát megértsük és elemezzük. Az eddigiekben a személygépkocsi használatával kialakuló társadalmi-technikai rendszer kialakulásának és működésének átfogó ismertetése történt meg úgy, hogy sorvezetőként John Urry rendszeralkotó elemei kerültek előtérbe. A történeti áttekintés során hamar nyilvánvalóvá vált, hogy az angolszász elméletek használhatóak a posztszocialista társadalmakban, de ebben az esetben más fejlődési utak vezettek a jelenlegi állapot és rendszer kialakulásához, miközben az autós kultúra elkésettsége ellenére hasonló módon működik Magyarországon, mint a töretlen fejlődést felmutató klasszikusan autós társadalmakként leírható társadalmakban. A leírt állapot azonban nem egy állandósuló és megszilárduló rendszert jelent, hiszen a változás jelei napjainkban már felismerhetőek több szempontból is. Megjelentek olyan társadalmi csoportok az elmúlt két évtizedben, akiknél a magántulajdonú személygépkocsihoz való hozzáférés egyáltalán nem vált prioritássá, a helyváltoztatás tekintetében pedig előtérbe kerültek a mobilitás alternatív formái a hétköznapokban. A fiatal, középosztálybeli, nagyvárosi csoportok körében az autóhasználat visszaesni látszik, összességében a személygépkocsi-használat és az utazási igények mértéke úgy tűnik, elérte a csúcsát a fejlett országokban (Millard-Ball–Schipper, 2011). Nem is beszélve a 2020-as évet meghatározó globális járványhelyzetről, amely alapjaiban rajzolta át azt, hogy miként gondolunk a közterek használatára, a munkára, a szabadidő eltöltésére és a közlekedés különböző módjaira egyaránt.

Az önvezető járművek világa

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 629 0

A járművek világa a nagy változások korát éli. Az elektromobilitás együtt jár a digitalizáció látványos terjedésével, a járművek és a közlekedési módok átalakulásával, csakúgy mint az eszközök és az emberek viszonyának radikális módosulásával. Az önvezető jármű az egyik szimbóluma a korábbi magatartásokat, viszonyokat, gazdasági bázisokat és intézményeket felforgató innovációs hullámnak.

A hazai szakirodalomban nem találkozhatunk a járműfejlesztés- és gyártás új irányának gazdasági és társadalmi hatásait feldolgozó átfogó kiadvánnyal. A szerzők a Széchenyi István Egyetemen egy kutatási program keretében dolgozták fel az önvezető járművek ökoszisztémájának legfontosabb társadalmi összefüggéseit. A tanulmánykötetben a téma hét kutatója elemzi a gép és az ember kapcsolatának változását a technológia fejlődés viszonylatában, de betekintést adnak a gazdasági, társadalmi hatásrendszerek bonyolult szövetébe, felvázolják a járműgyártást átrendező Ipar 4.0 rendszer alapjait, a városfejlődés és a járművek elképzelhető trendjeiről olvashatunk, valamint a hazai automobilitás sajátosságairól nyerünk ismereteket.

A kötet második része az első átfogó, országos léptékű, lakossági körben végzett az önvezető járművek ismeretére és fogadására irányuló reprezentatív kérdőíves felmérés eredményeit mutatja be. Képet kaphatunk arról, hogy mennyire élénk és nyitott a járművek új generációja iránti érdeklődés, és hogy milyen aggályok és bizonytalanságok fogalmazódnak meg a jövő elkerülhetetlen fejlődési irányaival szemben.

Ajánljuk a kötetet mindazoknak, akiket érdekelnek a ma és a holnap járművei, azok hatása az életünkre a termeléstől a fogyasztáson át az életmódig, valamint azoknak is, akik el kívánnak gondolkodni a ma emberének a jövőre vonatkozó vízióiról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csizmadia-rechnitzer-az-onvezeto-jarmuvek-vilaga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave