Albert Emőke, Bodiss János, Brátán János, Ganyecz Ádám, Mártonné Pakai Márta

Elektronika biomérnök hallgatóknak


Transzfer (átviteli) paraméterek

A gyakorlati számításoknál leggyakrabban olyan négypólus-paramétereket használunk, amelyeknél – hallgatólagosan feltételezve, hogy a feladat csak egyváltozós – a bemeneti feszültség vagy áram a független jellemző, és a kimeneti feszültség vagy áram a függő. A kimeneti jellemzőket mindig a bemenetiekkel osztjuk. Így erősítési tényezőket kapunk, az erősítés angol kifejezése (amplification) alapján A paraméterekről beszélve. Az alsó index általában nem 1 és 2, hanem előbb a kimeneti, majd a bemeneti jellemző. Ha index nélküli A-t látunk, az feszültségerősítési tényező, A = Auu, míg az áramerősítési tényezőt gyakran β-val jelölik, β = Aii. Ez a két paraméter dimenziómentes, a másik kettőnek (Aui, transzfer impedancia és Aiu, transzfer admittancia) viszont dimenziója és mértékegysége van.

Elektronika biomérnök hallgatóknak

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 637 5

Korunkban az elektronika fontosságának bizonygatására nincs szükség. A mérnöki szakmában is az a helyzet, hogy mind az ipari hajtásokból, mind az ipari méréstechnikából majdnem teljesen kiszorultak a nem elektromos eszközök. Ebben a környezetben megengedhetetlen, hogy egy műszaki vagy természettudományos végzettséggel rendelkező – még ha nem is villamosmérnök – ne ismerje az elektronika alapvető fogalmait és megoldásait legalább olyan mértékben, hogy képes legyen villamos szakemberekkel való kommunikációra, az elektronikával szembeni igényei szakszerű megfogalmazására.

E jegyzet – a bőséges elektronikai tankönyvirodalom sajnálatosan csekély hányadához csatlakozva – ennek a tudásnak a megszerzését kívánja szolgálni. Az anyagot a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán folytatott évtizedes elektronika-oktatás tapasztalataira építve, rövid és egyszerű tárgyalásmódra törekedve, a klasszikus „alapösszefüggések – hálózati számítások – alkatrészek – alapkapcsolások – kommunikációs rendszerek” sorrendben, az elektronika és az elektrotechnika merev szétválasztása nélkül tárgyalja. Végezetül egy konkrét példa részletes ismertetésével mutatja be az olvasónak, hogy az itt megszerzett tudás – a digitális integrált áramköri technika mai állása mellett – elegendő egy nem túl összetett méréstechnikai elektronika konstrukciós munkájának elvégzésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodiss-elektronika-mernokhallgatoknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave