Albert Emőke, Bodiss János, Brátán János, Ganyecz Ádám, Mártonné Pakai Márta

Elektronika biomérnök hallgatóknak


Színjelkódok

Kis méretű ellenállások és kondenzátorok értékének feliratozása gyakran színjelekkel (az alkatrészre festett színes csíkokkal) történik. Az első csíknak az alkatrész szélénél kell lennie; innen kell kezdeni a dekódolást. Az első két (esetleg három) csík az alkatrész értékének első számai, a színcsíkcsoport utolsó tagja pedig azt mutatja, hány 0-át kell az első két szám mögé írni, hogy megkapjuk az értéket Ω-ban, illetve pF-ban. Az egyes színek a következő számokkal ekvivalensek: fekete = 0; barna = 1; vörös = 2; narancs = 3; sárga = 4; zöld = 5; kék = 6; ibolya = 7; szürke = 8; fehér = 9. Ha külön álló, utolsó színcsík nincs (ellenálláson), akkor az 20% tűrésű; ha van, és ezüst, akkor 10% tűrésű, ha pedig arany, akkor 5% tűrésű az alkatrész. (4.3.2.1.1. ábra)

Elektronika biomérnök hallgatóknak

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 637 5

Korunkban az elektronika fontosságának bizonygatására nincs szükség. A mérnöki szakmában is az a helyzet, hogy mind az ipari hajtásokból, mind az ipari méréstechnikából majdnem teljesen kiszorultak a nem elektromos eszközök. Ebben a környezetben megengedhetetlen, hogy egy műszaki vagy természettudományos végzettséggel rendelkező – még ha nem is villamosmérnök – ne ismerje az elektronika alapvető fogalmait és megoldásait legalább olyan mértékben, hogy képes legyen villamos szakemberekkel való kommunikációra, az elektronikával szembeni igényei szakszerű megfogalmazására.

E jegyzet – a bőséges elektronikai tankönyvirodalom sajnálatosan csekély hányadához csatlakozva – ennek a tudásnak a megszerzését kívánja szolgálni. Az anyagot a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán folytatott évtizedes elektronika-oktatás tapasztalataira építve, rövid és egyszerű tárgyalásmódra törekedve, a klasszikus „alapösszefüggések – hálózati számítások – alkatrészek – alapkapcsolások – kommunikációs rendszerek” sorrendben, az elektronika és az elektrotechnika merev szétválasztása nélkül tárgyalja. Végezetül egy konkrét példa részletes ismertetésével mutatja be az olvasónak, hogy az itt megszerzett tudás – a digitális integrált áramköri technika mai állása mellett – elegendő egy nem túl összetett méréstechnikai elektronika konstrukciós munkájának elvégzésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodiss-elektronika-mernokhallgatoknak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave