Judit Muráth (szerk.)

Hungarian Lexicography III

LSP Lexicography


Az Európai Unió terminológiai adatbázisa

A cikk az Európai Unió terminológiai adatbázisát mutatja be. A IATE 2004-ben jött létre az uniós intézmények akkor külön-külön létező adatbázisainak egyesítésével. Fontos, hogy az új adatbázis intézményközi és interaktív, vagyis bármely intézmény terminológusai és fordítói szerkeszthetik. Az adatbázis konzisztenciájához elengedhetetlen, hogy a munkamódszereket közösen elfogadott útmutatók tartalmazzák, amelyekhez mindenkinek tartania kell magát. Az intézményközi egyeztetés ezenfelül a napi feladatok és a hosszabb távú projektek végrehajtása során is elengedhetetlen. Az adatbázis onomasziológiai jellegéből és soknyelvűségéből adódóan felvet néhány sajátos problémát is: ezek közül a legfontosabb, amikor a szócikk korrupt, azaz a különböző nyelveken nem vagy nem teljesen ugyanazt a fogalmat fejezik ki a terminusok. Más esetekben egymástól nyelvileg teljesen eltérő terminusok utalhatnak ugyanarra a fogalomra, illetve előfordul az is, hogy egy fogalomnak egyáltalán nincs megfelelője az adott nyelven. A IATE első változatának létrehozása óta közel egy évtized telt el, ezért a technikai környezet és a felhasználói igények változása miatt megkezdődött a 2.0-ás változat fejlesztése, amely a remények szerint sokkal felhasználóbarátabb lesz és még inkább elősegíti majd az intézményközi együttműködést.

Hungarian Lexicography III

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 696 2

The present volume introduces us in the history of Hungarian mono-, bi-, and multilingual LSP lexicography, its theoretical evolution, outlines its broader and narrower fields of research and the tasks ahead. Moreover, the studies have undertaken to investigate and give an account of the history of lexicography covering various special fields and providing a critical analysis of the dictionaries involved. Last but not least, the new technology extending the concept of LSP lexicography is presented.

A kötet bevezet bennünket a magyar egy-, két- és többnyelvű szaklexikográfia történetébe, elméletének kibontakozásába, vázolja szűkebb és tágabb kutatási területeit és megvalósítandó feladatait. A tanulmányok ezen túlmenően felvállalták néhány kiemelt szakterület szótártörténetének kikutatását, bemutatását, a felkutatott szótárak kritikai elemzését, de sor kerül az új technológia bemutatására és ezáltal a szaklexikográfia fogalmának kitágítására is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murath-hungarian-lexicography-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave