Demetrovics Zsolt (szerk.)

Az addiktológia alapjai I.


Verbális és téri képességek alakulása a különböző fejlődési útvonalakkal rendelkező antiszociális viselkedést mutató csoportokban

Moffitt elméletében az LCP-csoportba tartozókat neuropszichológiai deficitekkel jellemzi, amelyek főként a verbális képességek csökkent mértékében érhetők tetten. Emellett Raine és munkatársai (Raine, Yaealian, Reynolds, Venables és Mednick, 2002; Raine, Moffitt, Caspi, Loeber, Southamer-Loeber és Lynam, 2005) több vizsgálatukban detektálták a téri képességek terén mutatott hátrányokat, amelyek az LCP-csoportban már 3 évesen megmutatkoznak. A szerzők szerint a 3 éves kori hátrány jobbfélteke-működési deficitet jelez, amely egyben a jobb félteke által vezényelt más funkciók – érzelemszabályozás, korai kötődés – működésére is kifejti hatását. A verbális képességek terén 3 éves korban még a későbbi LCP-s gyerekek nem mutatnak jelentős hátrányt, ami arra utal, hogy a rosszabb verbális képességek gyermekkorban szerzett hátrányként értelmezhetők. Ezt egy újabb ikervizsgálat eredményei is megerősítik: az olvasási problémák és az antiszociális viselkedés kapcsolatáért környezeti tényezők felelősek (Trzesniewski, Moffitt, Caspi, Taylor és Maughan, 2006).

Az addiktológia alapjai I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 676 4

Az addiktológia alapjai című sorozat négy kötetének fejezeteihez összesen közel félszáz szerző járult hozzá, az addiktológia és társterületeinek legkiválóbb kutatói és gyakorlati szakemberei. A kötetek számos egyetemen váltak tananyaggá, az addiktológia területén történő tájékozódás kiindulópontjává. A sorozat első része túl azon, hogy tisztázza az addiktológia alapfogalmait, behatóan ismerteti a függőséget okozó szereket és az addiktív viselkedésformákat, valamint a drogfüggőség kialakulásának és fennmaradásának okait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/demetrovics-az-addiktologia-alapjai-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave