Demetrovics Zsolt (szerk.)

Az addiktológia alapjai III.


Összefoglalás

  1. A rendszerszemléletű pár- és családterápia alapvető felfogása szerint a rendszeres szerhasználat nem független a család egészének működésétől, abban gyakran adaptív szerepe van. A folyamatos kölcsönhatásnak nemcsak a szerfüggés, hanem a köréje épülő kapcsolati mintázat is része. A szerhasználat kialakulásában és fennmaradásában szerepet játszik a család egészének működése, ugyanakkor a függőség speciális hatásai nagymértékben meghatározzák a család életét. Ezekből is következik, hogy a családnak fontos szerepe van a gyógyulásban és a rehabilitációban. Egyre inkább tért hódít az a nézet, hogy a család erejét lehet a legjobban felhasználni a szerhasználó terápiába motiválására.
  2. Az eddigi tapasztalatok szerint nincs egyfajta családterápiás beavatkozás, amelyik minden esetben eredményre vezet. Különböző családterápiás irányzatok nagyon sokféle módszerét lehet ötvözni az adott család szükségleteinek megfelelően. Több vizsgálat igazolta már a családterápia hatékonyságát a szerfüggőség kezelésében, és azt is, hogy más beavatkozások eredményei tartósabbak, ha párhuzamosan családi intervenció is történik. Jól kombinálható a családterápia egyéni terápiával, önsegítő csoporttal, intézményi és ambuláns programok hasznos része lehet.
  3. A családterápia jelentőségét növeli az a tény, hogy ha az adott generációban sikeresen lehet kezelni a szerfüggőséget, akkor az ezzel járó kóros kapcsolati minták nem adódnak át a következő generációnak.
  4. A szerfüggőség családterápiájával foglalkozó elmélet és gyakorlat is folyamatosan fejlődik, alakul. Megpróbál reagálni a társadalom változásainak hatására felmerülő új kérdésekre is, többet foglalkozik az utóbbi időben a családon belüli erőszak és a szerfüggés családi vonatkozásaival, valamint az egyre fiatalabb drogfüggők családi hátterével. Külön figyelmet fordítanak a szakemberek a speciális csoportokra, a női szerhasználókra, a mentális betegekre és a fogyatékosokra.
    A sikeres terápia érdekében fontos lenne, hogy a szerfüggők terápiájával és rehabilitációjával foglalkozó szakemberek legalább alapszintű ismeretekkel rendelkezzenek a családok rendszerszerű működéséről, a szerhasználat és a családi élet összefüggéseiről. Ezen ismeretek hiánya nagyon nehézzé teszi a szerhasználat kialakulásának és fennmaradásának komplex megértését, s ezzel összefüggésben a beavatkozások hatékonyságát is csökkenti.
 

Az addiktológia alapjai III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 678 8

Az addiktológia alapjai című sorozat négy kötetének fejezeteihez összesen közel félszáz szerző járult hozzá, az addiktológia és társterületeinek legkiválóbb kutatói és gyakorlati szakemberei. A kötetek számos egyetemen váltak tananyaggá, az addiktológia területén történő tájékozódás kiindulópontjává. A harmadik rész a sorozat első két tagjával szerves egységet alkot. Elsősorban a függőség kialakulásának és fennmaradásának mechanizmusaival (etiológia), jogi és drogpolitikai kérdésekkel, valamint a terápia lehetőségeivel, a különböző terápiás megközelítésekkel foglalkozik. A kötetet – és a sorozat további tagjait – nem csupán az addiktológia iránt érdeklődők forgathatják haszonnal, de az addiktológia és a rokon diszciplínák területén tevékenykedő szakemberek számára is forrásként szolgálhat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/demetrovics-az-addiktologia-alapjai-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave