Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


A világ megismerése, a nyelvi jelentés, a szöveg létrehozása

„Az emberek arra is használják a nyelvet, hogy osztályozzák és kategorizálják a segítségével annak a világnak a különböző vonatkozásait, amelyben élnek” (Wardhaugh, 2005, 204). Eysenck és Keane „kategorizációs játéka” rávilágít arra, hogy a világ dolgait kategóriákba soroljuk, elnevezzük – ennek célja, hogy csökkentsük azoknak az információknak a mennyiségét, amelyeket meg kell tanulni, amelyekre emlékezni kell, amelyeket fel kell ismerni (Eysenck–Keane 1997, 268–269) (l. 2.2.4. alfejezet). Az elnevezések (a fogalmak) tehát „kognitív gazdaságosságot” segítenek elő. Litowitz szerint az anyanyelv-elsajátítás során a definícióknak két funkciója van, amelyeket a gyermekek kérdései alapján lehet elkülöníteni (Litowitz, 1977, 289). Az egyik típus a már meglévő információk azonosítására szolgál (tipikus kérdés: Mi az? [gesztussal kísérve] – Az egy hernyó.), a másik új információ megszerzésére irányul (tipikus kérdés: Mi a hernyó?A hernyó egy olyan rovar, amelyből pillangó lesz.).

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave