Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


Az irodalmi fogalmak tanítása

Az irodalompedagógiában tanárokkal és tanárjelöltekkel végzett vizsgálat (Cserhalmi, 2001, 14–15) a pályaválasztási motivációra, irodalomtanítási nehézségekre, problémákra kereste a választ. Az egyik problémakör az ún. tárgyi tudás, amelyet az adatközlők többsége az irodalomtanítás célját és szerepét tekintve elhanyagolhatónak tekint, viszont bizonyos mértékben mégis szükségesnek tartja. A tárgyi tudás bizonytalan fogalmát talán olyan műveltségként lehet meghatározni, amely „a személyes megértés lehetőségét növeli” (i. m. 15), vagyis az irodalomértés hatékonyságának és személyességének kialakításához szükséges alapot jelent, amely motiváló hatású is lehet, és felkeltheti az önművelés iránti igényt. Az olvasóvá és irodalomszerető emberré nevelésnek akadálya lehet a tanórán az, ha sok poétikai, verstani, stilisztikai ismeret (fogalom, szabály) kerül az óra középpontjába. Mindez azzal a veszéllyel is fenyegethet, hogy az irodalmi alkotás csupán ezeknek a fogalmaknak, szabályoknak a szemléltetésére szolgáló eszközzé, illusztrációvá alakul. Problémás lehet az is, hogy az ilyen típusú ismeretek csak egy műhöz (egy tanórához?) kapcsolódhatnak a diákok fejében (ahhoz az alkotáshoz, amelynél az adott fogalmat megismerték), és nem alakul ki a fogalom más művekkel való összekapcsoltsága, nem helyeződik el más művek rendszerében és/vagy a fogalom történetiségében, történeti változásaiban (i. m. 31). Bár „nincs képesség ismeretek, ismeretrendszerek nélkül” (Pethőné, 2007, 36), az ismeretek mennyisége nem fogja a diákok tudásának mélységét, minőségét biztosítani, azaz nem életrajzi adatok, irodalomelméleti és irodalomtörténeti fogalmak, a mű keletkezésére vonatkozó adatok ismerete teszi a diákot olvasni szerető és az irodalmi szövegeket értő emberré. Ugyanakkor árnyaltabb jelentés konstruálódhat meg annak révén, ha a diákoknak van háttértudása a fenti tényekkel kapcsolatban.

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave