Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


A fizikai fogalmak tanítása

Egy fizika-szakmódszertani munka kognitív pszichológiai alapokra építve szól a fogalmi váltás és a konceptuális váltás jelenségéről, amely azonban nem csupán a fizika tantárgyhoz, hanem minden más tantárgyhoz is kapcsolódik (Nahalka, 2002, 132–135). Tudásunk bonyolult struktúrát alkot, amely tartalmaz a környezetünkben végbemenő jelenségek magyarázatára szolgáló általános elképzeléseket (például a mozgásról, a termodinamikai folyamatokról), és ezek felhasználhatók a jelenségek eredményeinek előrejelzésére és cselekvésünk irányítására. A gyermeki elképzelések gyakran nem egyeznek meg a tudomány állításaival, ezért a pedagógus célja annak segítése, hogy a gyermekben a tudományos látásmódhoz illeszkedő elméletek konstruálódjanak meg. „Azt a folyamatot, amelyben ilyen alternatív elképzelések konstruálódnak meg, s amelyben ezek az elképzelések, elméletek a megfelelő szituációk esetén működésbe is lépnek, fogalmi váltásnak (máshol: konceptuális váltás) nevezzük” (i. m. 133), ám ez nem jelenti a korábbi elképzelés teljes eltűnését. A konceptuális váltás során a gyermek nemcsak megtanulja, hanem el is fogadja az elméletet, az meggyőződésévé válik (l. a 2.2.4. alfejezet bevezetését a fogalmi váltásról; 2.2.4.4. alfejezet).

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave