Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


Összegzés

Az egyes szófaji/nyelvtani kategóriák esetében számos definíciós stratégia jelenik meg. Ezek egy része szófajokra jellemző stratégiának bizonyul (például a funkció a használati tárgyakat jelölő főnevek esetében, a körülírás az igék körében, az ellentét a mellékneveknél), de számos esetben ilyen összefüggés nem mutatható ki (például a szinonimák vagy a személyes viszonyulást kifejező megnyilvánulások bármely szófaji/nyelvtani csoportban megjelenhetnek). Megállapítható, hogy a definícióalkotási stratégia sokszor a konkrét, meghatározandó szótól (annak jelentésétől) függ: az elvontabb, absztraktabb jelentésű főnevek (például áruló) definiálása nehezebb feladatnak bizonyult (és gyakran a körülírás stratégiáját hívta elő), míg a jellemzően nehezen definiált állandósult szókapcsolatok között is szerepelt gyorsan, szinte automatikusan meghatározott kifejezés (lóvá tesz: Átver). Körvonalazódik a két életkori csoport közötti különbség az alkalmazott stratégiákra, illetve a „nincs válasz” kategóriára vonatkozóan (l. 4.2. és 4.4. alfejezet).

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave