Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


A definíciós stratégiák aránya

Az eredmények bemutatását az összes definíciós stratégia arányainak bemutatásával folytatom. Az alfejezet kitér arra, hogy az egyes stratégiák a teljes anyagban milyen arányban jelentek meg (l. 7.2. melléklet). Az egyes szófaji/nyelvtani csoportokra nézve is megállapítható az egyes stratégiák használati gyakorisága, ezért az alfejezet azt is bemutatja, hogy az egyes stratégiák milyen arányban jelentek meg a különböző szófaji/nyelvtani kategóriák esetében. Minden tanulóról tudható, hogy hány alkalommal élt bizonyos stratégiákkal, és ezek hogyan oszlanak meg a szófaji/nyelvtani kategóriák között és azokon belül. Például ha egy tanuló a tizenegy főnév definiálása során négy esetben élt a fölérendelt fogalom használatával, akkor ő a tizenegy főnévi definíció 36,36 százalékában alkalmazta ezt a stratégiát. Ha a négy igéből háromnál használt körülírást, akkor igei definícióinak 75 százalékában jelent meg ez a definiálási mód. (Vagyis a 100 százalék az adott szófajhoz, nyelvtani kategóriához tartozó szavak, kifejezések definícióinak a darabszáma.) Ez az arány csak tendenciákra utalhat, hiszen az eltérő szófaji csoportokhoz eltérő elemszám tartozott a GABI adatbázisában, ami csak korlátozott mértékben teszi lehetővé következtetések levonását. Inkább megfigyelésekre ad lehetőséget. A főnevekből tizenegy, az igékből négy, a melléknevekből kettő, az állandósult szókapcsolatokból pedig három szerepelt a szólistában. A százalékos arányok az alacsony elemszám ellenére is mutathatnak egyfajta preferenciát arra vonatkozóan, hogy melyik nyelvtani kategóriára melyik definiálási stratégia a jellemzőbb, gyakoribb.

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave