Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


Az egyéni definíciós sajátosságok és pedagógiai következményeik

A definíciók alapvetően objektív szövegek, szerkezetük hasonló. Ahogy az előző fejezetekben látható volt, az életkor növekedésével kialakulnak és teret nyernek a főbb, elfogadottabb stratégiák, és háttérbe szorulnak azok, amelyek nem vagy csak részben felelnek meg a definíciókkal kapcsolatos elvárásoknak (l. 2.3.3. alfejezet). Ugyanakkor ez a szövegtípus is lehetővé teszi, hogy egyéni sajátosságokat figyeljünk meg. Az egyes gyermekek definíciós stratégiáinak jellemzése több módon is történhet. Megmutatható, hogy a gyermek által használt összes stratégia hogyan aránylik a definíciók számához. Az így kapott arányszám rámutat arra, hogy egy definícióban a gyermek átlagosan hány stratégiát alkalmazott. Összehasonlíthatók az arányok a 13 és a 17 évesek, valamint a fiúk és a lányok tekintetében is (l. 7.3–7.6. melléklet). A gyermekek definíciós stratégiái annak alapján is jellemezhetők, hogy melyik stratégia fordult elő leggyakrabban a meghatározásaikban, azaz a gyermek által alkalmazott összes stratégiának (amely egyénenként eltérő értéket mutat) hány százaléka a kiválasztott stratégia (a 100 százalék a gyermek által alkalmazott stratégiák száma). Ez lehetőséget biztosít az egyéni sajátosságok megismerésére, de segítheti életkori szintű következtetések megfogalmazását is, és ráirányíthatja a pedagógus figyelmét, hogy melyik stratégiát érdemes gyakoroltatni, fejleszteni, előtérbe helyezni (l. 7.7–7.10. melléklet). A fejezetben közölt adatok azt is tartalmazzák, hogy a kiválasztott adatközlők körében az egyes stratégiák milyen arányban fordultak elő a húsz definícióhoz viszonyítva (a húsz definíció a 100 százalék). Ez az alacsonyabb pontszám esetén közel esik a stratégiáknál közölt százalékos értékhez. A kétféle százalékos adat közül először a gyermeket jellemző adatot közlöm (vagyis azt, hogy az adott definiálási mód hány százaléka a stratégiáinak), majd a stratégiát jellemző adatot (vagyis azt, hogy az általa használt stratégia a húsz definíciónak hány százalékában fordult elő).

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave