Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


Az írásbeli definíciók statisztikai vizsgálata

Az írásbeli munkák vizsgálatát is öt szempont alapján elemzem. Elsőként az összes 13 éves gyermek kérdőívét vetem össze az összes 17 éves diák kérdőívének eredményeivel. Ezt követi az a két összehasonlítás, amelyben az életkort tekintem változónak, azaz a 13 éves fiúk és a 17 éves fiúk eredményeinek, majd a 13 éves lányok és a 17 éves lányok eredményeinek összehasonlítása. A sort az a vizsgálat zárja, amelyben a nem adja a változót, vagyis a 13 évesek írásbelijén belül a fiúk és a lányok, valamint a 17 évesek írásbelijén belül a fiúk és a lányok kérdőívének összevetése. A kérdőívek tapasztalatai alapján várható, hogy a 13 éves és a 17 éves diákok bizonyos stratégiái között szignifikáns különbséget mutatnak a statisztikai adatok. Ezt a kérdőívek kiértékelésének tapasztalatai, az előző fejezetekben bemutatott arányok sejtetik, valamint a kognitív fejlődés életkori sajátosságai vetítik előre. Várható, hogy a nemfogalom használatában és a körülírás használatában, a két leggyakoribb és legjellemzőbb definiálási stratégia tekintetében nagy különbség lesz a két életkori csoport között. Az egyes korcsoportokon belül a nemek szerint nem várható markáns eltérés, ugyanis a definíciós stratégiákat inkább korosztályi sajátosságként lehet kezelni, mintsem nemek szerinti különbségeket mutató jellemzőként. A bemutatott szakirodalmi munkák (l. 2. fejezet) nem említenek nemekre vonatkozó különbségeket, eltérő életkori sajátosságokra viszont a kognitív nyelvészeti, a pszicholingvisztikai, a pedagógiai és a didaktikai-szakmódszertani szakirodalmi művek is utalnak.

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave