Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


KÖVETKEZTETÉSEK

A kötet a kommunikatív kompetencia fogalma felől indul ki; a kommunikációfejlesztés részterületeire, valamint az ifjúság nyelvhasználati jellemzői közül az írásbeli szövegalkotás sajátosságaira tér ki. Kiemeli a diákság írásbeli munkáival szemben támasztott elvárásokat, és ebben helyezi el a fogalmak használatának és a definíciónak a szerepét. Vázolja a fogalmak kialakításának és a jelentés létrejöttének kognitív nyelvészeti alapjait. A fogalmak kialakítását, valamint a fogalmak meghatározását, definiálását a fogalmak tanításának pedagógiai-didaktikai nézőpontjából közelíti meg. A szakkifejezések, szaktárgyi fogalmak felől hétköznapi szavak, kifejezések meghatározására helyeződik át a hangsúly, ami a kötet kiindulópontjául szolgáló kutatás alapját jelenti. Rendkívül fontos, hogy az emberek fejében tiszta fogalmak legyenek mind a köznyelvi, mind a szaknyelvi kifejezéseket illetően – ez indokolja a definícióalkotási stratégiákat vizsgáló kutatás elvégzését. A kutatás a GABI definícióalkotási összetevőjét veszi alapul, amelyhez 40 hanganyag és 120 kérdőív elemzése társul (3. fejezet). Az elemzés során az adatközlők definíciós stratégiái tipologizálhatók voltak. A kötet bemutatja ezeket a típusokat, nyelvi, formai és tartalmi jellemzőiket, a pedagógiai munka során, valamint a retorikai és a szakmódszertani szakirodalom alapján megfigyelhető előnyeiket és hátrányaikat. Kitér a GABI szóanyagában szereplő szavak és kifejezések meghatározási stratégiáira, vagyis a konkrét szavakra koncentrálva, szófajok, nyelvtani kategóriák szerint csoportosítva mutatja be azok meghatározási stratégiáit, és tesz az egyes szófajok meghatározási módjaira vonatkozó megállapításokat. A szófajok szerinti csoportosítás után a stratégiák szerinti csoportosítás következik, amely a leggyakoribb és a legritkább definiálási stratégiákat veszi sorra. Ezt a tanulók egyéni sajátosságainak bemutatása és ennek pedagógiai vonatkozásaira való utalások említése követi. Az eredmények részletezését a kutatás során tapasztalt tendenciák igazolására szolgáló statisztikai elemzések, összehasonlító vizsgálatok zárják.

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave