Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


A kommunikációfejlesztés részterületei és alapelvei

„Az ember nyelvi képessége egy egészet alkot. Ez a kompakt nyelvi képesség különböző konkrét (hangzó, írott, taktilis stb.) manifesztációt nyerhet. […] Az emberi kommunikáció – más komponensek mellett – magába foglalja a nyelv hangzó és írott megjelenését” (Lengyel, 1999, 103). A verbális és a nem verbális kommunikáció (és ennek megfelelően a kommunikációfejlesztés) tartalma is több összetevőből áll, további részekre osztható. A nyelvi kommunikáció szóbeli és írásbeli területből áll, és mindkettőnek van egy percepciós és egy produkciós oldala. A szóbeli kommunikáció produkciós oldala maga a beszéd (a szóbeli szövegalkotás), percepciós oldala a beszédértés (hallás utáni szövegértés). Az írásbeli kommunikáció produkciós oldala az írásbeli szövegalkotás, percepciós oldala az olvasásértés (az olvasott szöveg értése). Az írásbeli és a szóbeli kommunikáció határai kevésbé karakteresek: a különféle internetes csetprogramoknak köszönhetően terjed az írott beszéltnyelviség jelensége, amely kihagyhatatlan a kommunikáció témakörét tárgyaló anyanyelvi órák tematikájából (Veszelszki, 2009, 3–6).

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave