Oláh Attila

Érzelmek, megküzdés és optimális élmény

Belső világunk megismerésének módszerei


A megküzdési stratégiák típusainak azonosítása hazai empirikus vizsgálatok alapján: a Megküzdési Mód Preferencia Kérdőív

Az itt bemutatásra kerülő kérdőív kidolgozásának módszere az ún. bottom-up eljárás, amelynek lényege, hogy első lépésként széles körű empirikus felmérést végzünk a tanulmányozandó területen (jelen esetben a megküzdő viselkedés) megjelenő viselkedéses megnyilvánulásokkal kapcsolatban, majd ezen empirikusan feltárt és összegyűjtött „viselkedés készlettár” elemzését elvégezve választjuk ki a prototipikus megnyilvánulásokat, a legjellemzőbb reagálási módokat. A megküzdési preferenciákat vizsgáló eljárásunk kimunkálásának első szakaszában arra kértünk 12–18 éves fiatalokat 5 különböző országban (Jemen, Svédország, India, Olaszország, Magyarország), hogy írjanak olyan helyzeteket a mindennapi életükből, amelyeket fenyegetőnek, veszélyesnek vagy magas követelményt állítónak tartanak, olyan szituációkat, amelyekben kár vagy veszteség érte őket, és egyben írják meg azt is, hogy mit csináltak konkrétan abban a helyzetben. Az így kapott több ezer helyzetmegoldási módból választottuk ki azokat, amelyeket a fiatalok a különböző országokban a leggyakrabban alkalmaztak, amikor nehezített alkalmazkodási helyzetben voltak. A kiválasztás szempontjainak a részletes leírását korábbi publikációinkban jelentettük meg (Oláh, 1993; Oláh, 1995). A tesztkialakítás második szakaszában a 160 leggyakoribb megküzdési reakció felhasználásával egy szituáció-reakció kérdőívet szerkesztettünk, amelynek a szituációs skálája a fiatalok által említett leggyakoribb konfliktusos és veszélyes helyzeteket írta le (pl. A szüleim nem akarnak elengedni, Nem készültem és felelni hívnak, Édesanyámat kórházba vitték, A barátnőm szakítani akar stb.), a reakció skálája pedig ugyancsak az empirikusan leggyakoribbnak talált megoldási módokat tartalmazta, (Segítséget kérek másoktól, Igyekszem nem gondolni a bajra, Mindent megteszek, hogy megváltozzon a helyzet stb.). A különböző szituációkban jelzett megoldási módok együttjárásának faktoranalízis útján történő elemzésével nyolc olyan független faktort azonosítottunk, amely a megküzdési stratégiák speciális módjait izolálta. Ezek a következők voltak:

Érzelmek, megküzdés és optimális élmény

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 697 9

A mű az akadémikus pszichológia által megfogalmazott elvek és szerkesztési szabályok alkalmazásával kimunkált olyan mérési eljárásokat mutat be, amelyek az érzelmek, a megküzdés és a személyiség átfogó tanulmányozásában alkalmazható, megbízható eszközök. A kötetben ismertetett tesztek reliabilitását és érvényességét a szerző által végzett hazai empirikus vizsgálatok is igazolták. Az egyes fejezetek egy-egy módszerről szólnak, bemutatva a mérési eljárásban operacionizált pszichológiai konstruktumok elméleti keretét, kutatási előzményeit és irodalmát. Az első három fejezet az érzelmek szinte teljes színképét mérni képes önbeszámolós módszerek magyarra adaptált változatait ismerteti. A többi fejezet a szerző által kidolgozott mérési eljárásokról szól, ismerteti szerkesztésük fázisait, a megbízhatóságukat és érvényességüket igazoló vizsgálatok sorozatát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/olah-erzelmek-megkuzdes-es-optimalis-elmeny//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave