Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A tehetség kialakulásának feltételei, előfordulása

A definíciók többségében szerepel a kimagasló teljesítmény mellett a tehetséget meghatározó két tényező: az öröklődés és a környezet. Az egyik szélsőséges felfogás szerint az öröklődés a kizárólagosan determináló faktor, a másik végletet azok képviselik, akik a környezetet tartják egyedül meghatározónak a tehetség kibontakozásában. Érdemes néhány szót szólni Polgár László (Polgár, 1989; Polgár, 2008) saját három lányával végzett pedagógiai kísérletéről. Pedagógiai rendszerének lényege: mély meggyőződése a nevelés mindenhatóságában. A szülőknek el kell határozniuk, hogy mivé szeretnék gyermeküket nevelni, ehhez minden körülményt, feltételt szükséges megteremteni, biztosítani egészen kicsi gyermekkortól kezdve, és ezen az úton „Nevelhetsz zsenit!”. A Polgár szülők a sakk képességeinek csúcsra fejlesztését választották. A lányok magántanulóként – hatóságokkal is megküzdve – megkaptak minden fejlesztést, körülményt, lehetőséget, és már nagyon fiatalon mindhárman nemzetközi sakknagymesterekké váltak, a legkisebb, Judit többszörös sakkolimpiai bajnoki címet is szerzett. A hipotézis megerősítést nyert.1 Kutatások azonban bizonyították, hogy mindkét tényező meghatározó szerepet játszik a tehetség kialakulásában. A kutatók abban térnek el egymástól, hogy ki melyik tényezőnek tulajdonít nagyobb szerepet, kik értelmezik komplexebben a tényezőket, illetve milyenféle komplexitásban tudják megragadni a tehetséges személyek fejlődésének összetevőit.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave