Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A gyógypedagógiai támogatás formái és lehetőségei, a többségi pedagógusok és a gyógypedagógusok együttműködésének szükségessége

Az integrált oktatás-nevelés elterjedésével a sajátos nevelési igényű gyermekek számára a gyógypedagógiai szolgáltatások széles körét kell a helyi intézményekben biztosítani. Ezt a hazai speciális intézmények részleges profilváltása, illetve az egységes gyógypedagógiai módszertani intézménnyé (EGYMI) történő átalakulásuk teszi lehetővé, amelynek jogszabályi kereteit a közoktatási törvény 2003. évi módosítása teremtette meg. Az EGYMI-k sokrétű szolgáltatásainak célja a többségi iskolák segítése a sajátos nevelési igényű gyermekek befogadásában, az egyes gyermekek sajátos igényeinek kezelésében (habilitatív-rehabilitatív órák, terápiás kínálat, eszközkölcsönzés stb.). Ahogy a többségi pedagógusok számára az integráció, az EGYMI-k gyógypedagógusai számára is új tanulási helyzetet jelentett a többségi intézményekkel és a befogadó pedagógusokkal való együttműködés, a megváltozott körülmények közötti feladatellátás (Papp & Mile, 2012). Az elmúlt évtizedekben számos pozitív példát láthatunk a többségi és a speciális intézmények közötti sokrétű és intenzív együttműködések kialakulására: például teamtanítás, közös tervezés és értékelés a befogadó pedagógusok és a gyógypedagógusok között, közös programok a sajátos nevelési igényű és az ép tanulók számára stb.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave