Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Adott tudományterületen való magas szintű jártasság szerepe (szaktárgyi tudás)

Egyes tudósok által képviselt álláspont szerint a szaktudományi felkészültség a szükséges és elégséges feltétele a pedagógusi eredményességnek. Vagyis, ha valaki jól elsajátítja a történelmet vagy az irodalmat, akkor azt a tárgyat eredményesen is fogja tudni majd tanítani, sőt ennek következtében tanítványai el is fogadják, s így hatni tud személyiségükre, fejlődésükre. Ez az álláspont is sok igazságot tartalmaz. Az eredményes pedagógiai munka szempontjából a szaktárgyi ismeretek jellegének és teljességének is lényeges szerepe van. A pedagógusnak egyaránt ismernie kell a tantárgy fő fogalmait, tényeit, elméletei, magyarázó elveit és az adott tudományterületen végzett kutatások, ismeretszerzés módjait, az érvényesség igazolásának szabályait. A szaktárgyi (vagy másnéven akadémiai) tudás jelentősége tehát nyilvánvaló. Nem taníthatunk eredményesen anélkül, hogy birtokában lennénk azoknak a szaktárgyi ismereteknek, amelyeket tanítani szeretnénk. Ugyanakkor a valóság az, hogy a szakmai tudás szükséges, de nem elégséges feltétele a pedagógiai hatékonyságnak. Ennek magyarázatát a következőkben láthatjuk.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave