Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Az esélyegyenlőtlenség kialakulásának megelőzésében betöltött szerep

Az iskolai esélyegyenlőtlenségekről a hazánkban született tanterveket tekintve alig esik szó. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a tanterveknek ne lehetne akár lényeges szerepük az iskolai esélyegyenlőtlenségek kialakulásának megelőzésében (tankönyvünk II. fejezetében részletesen megmutattuk, hogy a feladat valóban elsősorban a problémák kialakulásának megelőzése, és nem egyszerűen az esélyegyenlőtlenség-csökkentés). A kérdés szorosan összefügg az érdemi pedagógiai differenciálás lehetőségének biztosításával. Ugyanis a minden tanuló sajátosságaihoz való „színvak” idomulás a tanulás-tanítás folyamataiban lehet csak a megoldása annak, hogy a hátrányos helyzetű tanulók ismeretei, jól fejlett képességei, az ő attitűdjeik is teret kapjanak az oktatásban, vagyis hogy a tanulás-tanítás folyamatai számukra is optimálisan fejlesztők legyenek. Ismét akár evidensnek is mondhatjuk, hogyha az oktatási folyamatban a részletesen előíró tantervi paradigma érvényesül, akkor a pedagógus az osztályában nem választhatja meg, hogy egyes tanulók, egyes csoportjaik milyen tananyagok feldolgozásával jussanak el ugyanazokhoz a főbb célokhoz, de nem alakíthatja ki személyre szólóan a részletesebb célokat, a követelményeket sem. Pedig erre nagy szükség lenne, ha a tanulás-tanítás folyamatát a pedagógus igazítani szeretné minden osztálybeli tanuló sajátosságaihoz. Ismét nyilvánvaló, hogy ez az igazodás az autonómiára épülő tantervi szabályozás esetén megvalósítható a szabályozással való szembefordulás nélkül is.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave