Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. A tantervekről, a tantervelméletről, a -fejlesztésről és -értékelésről könyvtárnyi szakirodalom szól, a fenti fejezetben nem lehetett minden témát szerepeltetni és kellő részletességgel tárgyalni. Akár fontos területek is teljes mértékben kimaradtak. Válasszon ki a következő felsorolásból legalább egy témát, és felkutatva annak alapvető szakirodalmát, esetleg dokumentumokat elemezve, ha szükséges, interjúkat készítve pedagógusokkal, más pedagógiai szakemberekkel, dolgozza fel az adott résztémát, gyakorlatilag „írjon e fejezethez egy kiegészítő fejezetet”. Még jobb, ha társakkal összefogva csoportmunkáéban tudják megoldani ezt a feladatot, megosztva a teendőket, részletesen megvitatva a főbb megállapításokat. A témalista:
    • A tantervek fejlesztése.
    • A tantervértékelés.
    • A tantervtípusok rendszerezett, strukturált bemutatása.
    • Tantárgyi integráció, komplex tantárgyak.
    • Tantervek és ismeretelméletek.
    • Valamely műveltségi terület vagy tantárgy tanterveinek fejlesztése során kialakult dilemmák, vitakérdések.
  2. Hallgatótársaival közösen, kiscsoportos tevékenység keretében végezzenek el egy „minikutatást”! Témája, fő kérdése: hogyan viszonyulnak a pedagógusok a pedagógiai munkájukat szabályozó tantervekhez.
  3. Válasszon ki egy olyan tantervet, amely részletesen előíró (a 2020-ban elfogadott kerettantervek egy tantárgyára vonatkozó dokumentum éppen megfelel)! Elemezze a tantervet, hogy abban a procedurális tudásra (képességek, készségek) vonatkozó követelmények milyen mértékben megfelelők, valóban készségekről, képességekről van-e szó!
  4. Idegen nyelvi tudásának megfelelően kutasson fel egy külföldi tantervet, és azt hasonlítsa össze a jelen fejezetben megismertek alapján kialakított szempontrendszer alkalmazásával a magyar tantervi szabályozás egy megfelelő tantervével!
  5. Készítsenek csoportmunkában idegen nyelvű műveket legalább 50%-ban tartalmazó annotált bibliográfiát az alábbiak közül valamelyik témában:
    • Paradigmaváltások a tantervelméletben és a tantervfejlesztésben.
    • Kritikai kurrikulumelmélet (elsősorban angol nyelvű publikációkra számítsanak).
    • Valamely műveltségi területen érvényesülő tantervi törekvések.
    • A tanterv fogalma.
    • Tanterv és oktatáspolitika.
    • Tantervfejlesztés.
    • Tantervértékelés.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave