Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Készítsen szelektív jegyzőkönyvet frontális szervezésű tanítási óráról! Figyelje meg az „elülső és hátsó színpadot” a tanítási órán.
  2. Egy-egy iskola bemutatása, pedagógiai terve, programja vagy az iskola munkáját elemző kutatás arra vonatkozóan is tartalmazhat információkat, hogy az intézményi célok, az oktatási tartalom, az objektív és a személyi körülmények, az alkalmazott szervezeti keretek, formák és szervezési módok (stb.) tekintetében mi az intézmény credója.
    A következőkben négy, a jelenlegi hazai oktatási gyakorlatban alternatívnak számító, sikeres intézményre hívjuk fel a figyelmet abból a célból, hogy egyet kiválasztva, vagy összehasonlításokra is vállalkozva próbálja felismerni a szervezési módok/munkaformák alkalmazásának sajátosságait, és ezeket a sajátosságokat hozza összefüggésbe az iskola más jellemzőivel (miért éppen ezt? miért éppen így?). Az ajánlott iskolákat és a róluk szóló ajánlott forrásokat, az iskolák megalakulása sorrendjében olvashatja:
    Kincskereső Iskola (1988–)
    Winkler, M. (2001). Kinek kaloda, kinek fészek. Hunga-print Kiadó.
    Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) (1988–)
    Belvárosi Tanoda Alapítványi Gimnázium és Szakközépiskola (1990–)
    az intézményről: www.beltanoda.hu/Pedprog2013
    Hejőkeresztúri Modell (2001–)
    K. Nagy, E. (2012). Több mint csoportmunka. Nemzeti Tankönyvkiadó.
    K. Nagy E. (2015). KIP – könyv III. Miskolci Egyetemi Kiadó.
  3. Gyűjtsön információkat arról, hogyan viszonyulnak a tanulók és a tanárok a különböző szervezési módokhoz. Gondoljon arra, hogy a különböző életkorú és teljesítményű tanulók esetében eltérő véleményekkel találkozhat.
  4. Készítsen interjút gyakorló pedagógussal arról, hogy milyen szempontokat mérlegel, mennyire tudatos, amikor az oktatásban valamelyik szervezési mód alkalmazása mellett dönt. Érdemes lenne az e tekintetben való fejlődésére is rákérdezni.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave