Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A projekt mint oktatási stratégia

Korábban az oktatási módszerekhez soroltuk be. Eredetileg Dewey tanítványa Kilpatrick (1918) határozta meg a projekt fogalmát és ő egyértelműen módszerként definiálta. Ugyanezt a hagyományt követte számos kutató (Frey, 1982; Jank & Meyer, 2006). Hortobágyi Katalin (1991) a projektet olyan tanulási egységként határozza meg, amelynek középpontjában egy probléma áll. M. Nádasi Mária értelmezésében (2003) a projekt összetett, komplex feladat elvégzésének feltételeit, folyamatát, eredményeit meghatározó terv és az eredmények reprezentálása. Új dimenziót ad a fogalomnak a projektpedagógia elnevezés. Ebben az értelmezésben már mint stratégia jelenik meg, amely jelenti a pedagógiai projekttel való tanulást (Hegedűs, 2002). Egy 2006-ban született publikáció (Kovátsné, 2006) a projektoktatást célközpontú oktatási stratégiaként értelmezi. Az utóbbi időben három egymáshoz nagyon közelálló fogalom (projekt, projektmódszer, projektoktatás) tisztázását végezte el Verók, A és Vincze, B. (2011). Ez alapján a projekt hétköznapi értelemben a projektfeladatot, a projektmódszer alkalmazott technikát, a projektoktatás pedig komplex tanítási-tanulási folyamatot jelent. Nincs könnyű dolgunk, amikor el szeretnénk dönteni, hogy a projekt az oktatási stratégiák vagy pedig a módszerek közé sorolható-e be. Felülbírálva korábbi álláspontunkat a stratégiákhoz való besorolás mellett döntöttünk, ugyanis megfelel azoknak a premisszáknak, amelyek a startégiát írják le.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave