Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Az oktatógépek

Az oktatástechnológia nem csupán a telekommunikáció és média eszközeire épül, hanem saját dedikált eszközökkel is rendelkezett és rendelkezik a jelenben is, amelyek a tanulásirányításban játszottak meghatározó szerepet. Az 1920-as években megjelentek az egyszerű vizsgáztatógépek, ezeket feleletválasztós tesztek esetén lehetett használni. A gép a programozott oktatás irányzatát követte. Magyarországon is készültek oktatógépek. A Didaktomatot Terényi Lajos és Kovács Mihály piarista tanárok alkották meg. Az első példánya 1964-ben készült el, a 42 fős osztálynak megfelelően 42 égőt tartalmazott, minden tanulónak saját válaszadó izzója volt. A tanári asztalon kapott helyett a központi vezérlő, rajta a kezelőgombok és a kapcsolók. A feleltetés során az eszköz jelezte a tanárnak, hogy ki válaszolt jól, de a gép összegzést is készített, kimutatta, hogy az osztály hány százaléka válaszolt jól (Kovács, 1994). Az előnyök mellett a korabeli kritikák kiemelték, hogy a Didaktomat az osztály atomizálását és az osztályközösség széthullását is eredményezte (Nádasi A., 2013). A programozott oktatás úttörője, Burrhus Frederic Skinner elemekre bontotta a tananyagot, amelyet a tanuló oktatógép segítségével sajátíthatott el. (A programozott oktatásról mint stratégiáról lásd bővebben a XV. fejezetben szólunk). A programozott oktatás során gép már az önálló tanulást is biztosította (Skinner, 1973). A jelenben a digitális oktatás környezetében nyílik igazán lehetőség egyéni tanulási utak létrehozására, a digitális írásbeliség alapját jelentő, linkek formájában válaszutakat biztosító hypertext szerkezetének köszönhetően elágazásokat tartalmaz (Deleuze & Guattari, 2002). A programozott oktatás az 1970-es években terjedt Magyarországon Kiss Árpád és kollégái munkásságának köszönhetően, akik meghonosították az oktatástechnológia mint önálló neveléstudományi aldiszciplínát. Ennek része volt a pszichológiai alapokra épülő programozott tanítás, a kép és hang egységére koncentráló audiovizuális szemléltetés (Kiss, 1976). Az 1980-as években lezajlott azonban az a konvergencia, amelynek végeredménye a programozott oktatás transzformációja a multifunkcionális számítógépek környezetébe, tehát az egyfunkciós gépeket kiszorították a kereskedelmi forgalomban kapható computerekre telepíthető programok.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave