Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Összefoglalás

A fejezetben érveltünk amellett, hogy a tanulási környezet tervezése, fejlesztése különösen lényeges a konstruktivista megközelítés, a tanulók aktivitására, értelmező tanulásának támogatása kapcsán, és hogy milyen szempontok mentén lehet a tanulási környezetet és ennek részeként a taneszközöket kiaknázni a tanulástámogatás érdekében, egyfajta segédtanárként használni (a feladatok ehhez még további gyakorlati szempontokat, segítséget nyújtanak). A tanulási környezet alatt ebben a tankönyvben a külső, tanulón kívüli környezeti tényezőket értjük, amelyek a tanulók tanulását, fejlődését szolgálják, támogatják. A tanulási környezetnek mindig van fizikai, technológiai, szociális, lokális dimenziója és jelentése, amit ki lehet aknázni a pedagógiai dimenzió és célok érdekében. A tanulási környezet mélystruktúráját a pedagógiai alapelvek adják, amelyek a tanulási környezet érzékelhető elemeiben is visszatükröződnek, és amelyek kapcsán számos minőségi kritériumrendszer, értékelési szempontsor jelent meg. Az érzékelhető tanulási környezetet az érintettek eltérően értelmezhetik, gyakran a pedagógusok pozitívabbnak értékelik, mint a diákok. Az érintettek eltérő értelmezéseit szükséges feltárni, értékelni, és alapvetően a tanulási környezet kisebb és nagyobb átalakításakor a partnerközpontú kutatásalapú fejlesztés folyamatára építeni.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave