Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A tanulás digitalizációja, a digitális tanulás

A korszerű tanítás-tanulás rendszerében nagy szerepet kap az együttműködés. Ennek során az oktatási közeg szereplői (tanár, tanuló) megtapasztalhatják az együtt tanulás élményét, a közös ismeretszerzés hatékony voltát, amely nem egyirányú folyamat: nemcsak a tanár, hanem a diák is adhat át ismereteket, tanulótársainak éppúgy, mint a pedagógusnak. A legalapvetőbb tanulási folyamatot tekintve az ismeretszerzés digitalizált formája mindenkor pedagógus által tervezett egyéni vagy csoportos munka, amely a tanulási folyamat legmeghatározóbb és egyben első lépése. A második lépés – az ismeretek elemzése – során az összegyűjtött ismeretanyag értelmezése, rendezése, elemzése a feladat, amit szintén programozott módon, megfelelő lépésekben és adekvát feladatokon keresztül végez a tanuló egyénileg vagy csoportban. A gyakorlás fázisában – ami egyben az eredményes tanulás záloga – szintén a második lépés jellegzetességei érvényesülnek. A negyedik és az utolsó, ötödik fázis az ellenőrzés, mérés és az értékelés egyéni munkán alapul, és ezek adják az eredményesség objektív megítélését és a szükséges korrekciók alapját.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave