Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Gondolja át az első tanítási óra tervét! Tervezze meg, hogyan fog bemutatkozni, illetve hogyan kéri bemutatkozásra a tanulókat!
  2. Gyűjtse össze az ön számára „ideális” tanár jellemzőit. Ezek után gondolja át, milyen tanár szeretne lenni, melyek az ön számára legfontosabb nevelési értékek, oktatási célok! Minden felsorolt célhoz, értékhez rendeljen legalább egy tevékenységi formát, tanítási módszert, amely a kiválasztott cél elérését szolgálja!
  3. Készítsen egy olyan saját óramegfigyelési szempontsort, amelyet szívesen alkalmazna, hogy tapasztaltabb kollégája óráját megfigyelje! Gondolja át, hogy ezt a szempontsort alkalmazná-e saját óráinak megfigyelésére! Ha nem, miben változtatná a szempontokat?
  4. A következő hospitálás alkalmával figyelje meg és rögzítse a tanóra időbeosztását, majd elemezze, mennyiben tartja optimálisnak, min változtatna!
  5. Készítsen egy olyan szabálygyűjteményt vagy „megállapodástervezetet”, amelyet a bemutatkozó óráján szeretne a tanulókkal megbeszélni!
  6. Gondolja át a tanóráin jellegzetesen előforduló problémákat, konfliktusokat abból a szempontból, hogy elsősorban oktatási vagy szervezési megoldást igényelnek!
  7. Gondolja át, hogy az ön által látott tanórákon melyek voltak a jellegzetes fegyelmezetlenségi mozzanatok, milyen szervezési eljárásokkal lehetne ezeket megelőzni!
  8. Idézzen fel iskolai tapasztalatai közül emlékezetes pozitív és negatív élményt a fegyelmezéssel kapcsolatban! Miért volt fontos az adott esemény? Hogyan értékelné most? Milyen tanulságokat vonna le leendő tanári pályája számára?
  9. Alkossa meg saját definícióját a következő fogalmakhoz: fegyelem, fegyelmezetlenség, fegyelmezés.
  10. Készítsen interjút egy kezdő és egy tapasztalt tanárral a fegyelmezés eredményes (eredménytelen) gyakorlatáról!

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave