Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Képességek és kompetenciák

Vajon a képességek vagy/és a kompetenciák azonosíthatók valamelyik elemmel az előző részfejezetben bemutatott felsorolásból? A felsorolás elemei erősen kötődnek a korábban kifejtett modellhez, mögöttük közelebbről nem ismert agyi funkciók, működések, hálózatok állnak. A képességek azonban nem minden esetben ilyenek. Van, amikor igen, a már említett, térben való látás például jól azonosítható agyi funkció, még az agyban való lokalizációját is elég jól ismerjük. Általában a modulok funkcióit is tekinthetjük képességeknek (általuk valamire, valamilyen feladat megoldására képes az agyunk). Van azonban számtalan olyan képességünk, amelyek meglehetősen összetettek, és ma már elég nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy nincs agybeli lokalizációjuk. Ilyen képességek a gondolkodás, a problémamegoldás, a döntés, a tanulás, a kommunikáció, az együttműködés, a matematikai feladatok megoldása, a szövegértés, a szabadkézi rajz készítése, az éneklés és a sort a „végtelenségig” folytathatnánk.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave