Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Válasszon egy iskolai tantárgyat, azon belül tetszőlegesen egy témakört vagy annak egy kisebb részét! Gondolja végig, és vázlatosan írja le, hogyan tanítaná a kiválasztott tananyagot egy olyan pedagógus, aki az ismeretátadásra, aki a szemléletre, a cselekvésre, illetve a tudáskonstrukcióra alapozott tanuláselmélethez közeli elképzeléseket vall a tanulásról!
  2. A felsőoktatásban, pedagógiai vizsgákon gyakran hallottuk azt a kijelentést vizsgázók részéről, hogy a konstruktivizmus nem hisz az objektív valóság létében, amit objektív valóságnak gondolunk, az emberi konstrukció. Mi a véleménye erről az állításról?
  3. Milyen sajátosságai voltak az e fejezet megismerése során Önben kialakult tanulási folyamatnak. Gondoljon az előzetes tudására, a bekövetkezett változásokra, az esetleg közben bekövetkezett (vagy elmaradt) fogalmi váltásokra, azokra a tanulástípusokra, amelyekre volt példa ebben a folyamatban. Nézze végig újból az önszabályozott tanulással összefüggésben leírtakat! A tanulásról tanulva az önállóan sikeresen tanulni képes diák tulajdonságai közül melyek voltak érvényesek Önre?
  4. (Csak angolul tudók számára!) Létezik egy tudományos iskola, akár mozgalomnak is nevezhetnénk, a megnevezése: Learning Sciences. E mozgalom képviselői – saját megfogalmazásuk szerint – az általában elterjedthez képest másképpen viszonyulnak a tanulás kérdéseihez. Kutassa fel e mozgalom működése során született főbb szakirodalmat, és vázlatosan írja le, hogy mi jellemzi ezt a mozgalmat, a tanulás folyamatához való viszonyát!
  5. Nézzen utána a neten olyan kutatásoknak, amelyek a gyerekek sajátos elképzeléseiről szólnak az Önt érdeklő valamely tudásterületen! Mik a főbb kutatási eredmények? Hogyan kapcsolódnak az ilyen kutatások a konstruktivista pedagógiához? Készítsen rövid leírást!

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave