Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Összefoglalás

A 21. században számos kihívással néz szembe az oktatás, gyorsan változó gazdasági, társadalmi, technológiai és kulturális közegben kell fejleszteni az oktatás eredményességét. Ennek egyik feltétele, hogy a tudásalapú társadalomban mindenki számára elérhető legyen a minőségi oktatás. A változásokhoz való alkalmazkodás olyan pedagógiai paradigmaváltást igényel, amelyben kitüntetett szerepe van a tanulásközpontú szemléletnek. A többféle tanuláselmélet közül széles körben elfogadottá vált a konstruktív megközelítés, amelynek alapján a tanításra úgy tekintünk, hogy az minden tanuló aktív, konstruktív, önszabályozó tanulását kívánja ösztönözni, támogatni a tanulók egyéni sajátoságainak megismerése, megértése alapján. A tanulók megismerése, megértése összetett folyamat, nem lehet elszigetelten kezelni, s ahogy a tanítás-tanulás, úgy a tanulók megismerése is rendszerben értelmezhető. A tanulók tanulásának támogatását célzó megismerés nem fókuszálhat elszigetelten a tanuló mikrokörnyezetére, személyes jellemzőire, igényeire, látni kell a diákot a társas és a tágabb makrokörnyezeti kontextusában is. Az információs és kommunikációs társadalomban az új eszközök megjelenése (számítógépek, internet, okostelefon stb.) kiterjesztette a tanulási folyamatokat a valós világgal párhuzamosan megjelenő virtuális világba. A megkettőződött világban, a modern tanulási környezetben a diákok megismerése nem lehet működőképes elszigetelt szereplőkkel, eredményességét növelheti a partneri együttműködés a diákok, a tanárok, a szülők, a helyi kulturális intézmények, közösségek és más oktatási intézmények között. Ennek minden elemét nem tudtuk fejezetünkben feltárni, csak néhány általunk fontosnak tartott kérdésével foglalkoztunk: a gyermek- és ifjúkor felfogásokkal, a tanulók és az iskola viszonyával, a tanulók megismerésének szempontjaival és módszereivel.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave