Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Neonatális fejlődés – Újszülöttkor

Születéskor a látás meglehetősen rossz. A felnőttkorhoz képest több téren is (mint pl. látásélesség, kontrasztérzékenység, színlátás és mozgásérzékelés) további fejlődésen kell, hogy keresztülmenjen. Emellett az újszülöttek látótere is sokkal kisebb, nem észlelik a túlságosan távoli ingereket, illetve ha egy inger túlságosan a periférián van. A sztereopszis, vagyis a két szem retináján megjelenő képből létrejövő mélységészlelés még igen gyenge, nagyjából négy hónapos korra alakul ki. Ahhoz, hogy létrejöjjön a fejlett látás, nemcsak a látórendszer érésére van szükség, hanem tanulási folyamatoknak is végbe kell menniük. A csecsemők preferenciát mutatnak bizonyos ingerek iránt. Fantz (1961) azt találta, hogy a csecsemők hosszabb időt töltenek például négyzetrácsos minta nézésével, mint egy egyszínű, egységes felületű formával. A csecsemők észlelésének kutatásában a vizuális preferencia az egyik legfontosabb eszköz. Fantz (1964) egy másik fontos kutatási módszert is tanulmányozott: azt találta, hogy ha egy ingert egymás után ismételve mutatott be csecsemőknek, a vizuális figyelmük alábbhagyott (vagyis habituálódtak), míg egy új inger bemutatása növelte a figyelmet. A habituációs paradigma a csecsemők emlékezeti kapacitásának vizsgálatában is jelentős szerepet tölt be, ugyanis nemcsak azt mutatja, hogy a csecsemők képesek új és régi ingereket elkülöníteni, hanem azt is, hogy a habituációs időszak alatti ingerre képesek emlékezni.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave