Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Belső fül

A belső fül szerepe, hogy a mechanikus rezgéseket idegi impulzussá alakítsa, de emellett a hangmagasság és a hangintenzitás elemzését is végzi. A rezgés először az ovális ablakot éri el, amely közvetlenül továbbítja azt a csontos labirintusba. Ennek két fő része van: a cochlea, más néven csiga, mely egy olyan csontos, spirális szerv, amely magában foglalja a Corti-féle szervet, és a vestibulum, amely az egyensúlyozáshoz szükséges három félköríves ívjáratot jelenti. A csiga 2,5 menetemelkedésű szerv, benne körülbelül 0,2 ml folyadék található, melyet két részre oszt az alaphártya, egy alsó és felső járatra, illetve a Reissner-membrán egy harmadik, középső járatot is kialakít. A három járatban eltérő összetételű folyadék van, a külső járatokban perilympha található, mely az extracelluláris (sejten kívüli) folyadékhoz hasonló, és a cerebrospinális (más néven agy-gerincvelői) folyadékkal van összeköttetésben, míg a középső járatban, mely a Corti-féle szervhez kapcsolódik, magas káliumion-koncentráció van. A csigában a kamrákat kitöltő folyadék fontos szerepet játszik a hallási inger idegi impulzussá alakításában. Ha a csigát kiterítjük, egy 3,5 cm hosszú szervet kapunk, melynek vastagabb vége az alap, a vékonyabb pedig a csúcs. A kalapács az ovális ablakon keresztül az alaptól a felső vezetékbe juttatja a rezgést, mely végigterjed a csiga teljes hosszán, egészen a csúcsig, majd az alsó járatban visszafordul, és a kerek ablakon elnyelődik. Eközben az alaphártyát megrezegteti, amelyen található a Corti-szerv, ahol a rezgés idegi jellé alakul.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave