Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A szaglás folyamata

A szaglóreceptorok a szaglóhámban helyezkednek el, amely az orrüreg tetején van, és körülbelül 5 cm2 területet foglal el. Nagyjából 1000 féle szaglóreceptor létezik, melyek a kémiai anyagok kisebb csoportjára válaszolnak. Az emberi szaglórendszer nagyjából 10 ezer féle szagot képes megkülönböztetni, melyek a receptorok kombinációiból tevődnek össze. A szaglás receptorai primer receptorok, vagyis a szenzoros neuronhoz közvetlenül tud kapcsolódni az inger, nincs szüksége egy másodlagos sejtre, ahol az inger idegi impulzussá alakul. A receptorok dentritjeinek 8-10 csillója van. Lélegzetvételkor a szag molekulái áthaladnak az orron. A receptorok csillói érintkeznek az orrüreg nyálkahártyájával, amelyben az oldódásra képes anyagok a csillókat ingerelve ingerületet hoznak létre. Az ingerület a szaglógumó glomerulusaiba továbbítódik. Minden glomerulus számos azonos receptort kifejező szaglósejtből kap ingerületet. A glomerulusok dendritjei a mitrális sejtek axonjainak továbbítják az ingerületet, és sok egyéb típusú sejtnek is. A mitrális sejtek axonjai több agyterületbe projektálnak, mint például a piriform kéreg, a mediális amygdala, az entorhinális kéreg, az előagy szaglóközpontja és az olfaktoros tuberkulum. A piriform kéreg a limbikus rendszerbe és a hipotalamuszba továbbítja az ingerületet, ahol a hormonális rendszer szabályozása folyik, ez a rendszer a felelős a szagok viselkedésünkre gyakorolt tudatalatti hatásáért.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave