Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az ízlelés folyamata

Akkor beszélhetünk ízlelésről, amikor egy szájban lévő anyag kémiailag kapcsolatba lép az ízlelőbimbókon elhelyezkedő ízreceptorokkal, amelyek a nyelven lévő ízlelőszemölcsök oldalán és alján találhatók. Egy felnőtt embernek általában 5–10 ezer ízlelőbimbója van, melynek egy része található csak az ízlelőszemölcsökben. A szabadon álló ízlelőbimbókból összesen 2–5 ezer darab van a nyelv első és hátsó részén, illetve a lágy szájpad, a gége, a garat és a nyelőcső első részének nyálkahártyájában. Az ízlelőbimbókban 50–100 receptor található. Ízlelőrendszerünk az ízeket a különféle molekulákkal való interakcióból tudja detektálni: az édes, umami és keserű ízek a G-protein kapcsolt receptorokhoz kötnek a sejtmembránon, míg a sós és a savanyú érzékelése az alkálifém és a hidrogénionok jelenlétéből következik. Az ízreceptorokon bazálisan történik a neurotranszmitter felszabadulása. Az ízlelőbimbókat 3 agyi ideg idegzi be: az arcideg (nervus facialis, VII), a nyelv-garat ideg (nervus glossopharyngeus, IX) és a bolygóideg (nervus vagus, X). Az ingerület először a nucleus tractus solitarii rostrális részében kapcsolódik át, ahonnan a talamusz nucleus ventrális poszteromediális pars parvocellularisba (VPM) kerül. Innen az insulába vetül, ahol az elsődleges ízlelőközpont is van. Már itt lezajlik az integráció a többi érzékszervből érkező adattal. Az ízinformációk feldolgozásának következő állomása, a másodlagos ízlelőközpont részleges átfedésben van a másodlagos szaglóközponttal.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave