Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Törölhető, újra előhívható és beültethető emlékek?

Az utóbbi évtizedekben a fent leírt rendszer- és sejtszintű változékonyság hátterében működő molekuláris mechanizmusok feltárásában hatalmas előrelépéseket tettek az idegtudományi területek kutatói. Itt csak két jelentős áttörést említek. Az egyik olyan anyagok kifejlesztéséhez köthető, amelyek lehetővé tették, hogy az állatok idegsejtjeiben zajló fehérjeszintézist gátolják. Ezáltal kerülhetett sor annak az 1960-as évekbeli hipotézisnek a tesztelésére, amely szerint emlékeink hosszú távú fennmaradásához szükséges az emlék kialakításában részt vevő idegsejtekben lezajló fehérjeszintézis (ezt a tudománytörténeti folyamatot tekinti át Davis–Squire, 1984). E kutatási irány eredményei mutattak rá például arra, hogy egerekben egyszerű kondicionált emlékek – például annak az emléknek az elsajátítása, hogy egy bizonyos ketrecben egy bizonyos hang után mindig egy kis áramütést fog kapni – hosszú távú rögzüléséhez elengedhetetlen a fehérjeszintézis (Nader és mtsai, 2000). Vagyis emlékeink kialakulásuk után rendkívül illékonyak. Amennyiben nem történik fehérjeszintézis, örökre elvesznek. Ennél még izgalmasabb volt annak felfedezése, hogy ezek az emlékek újra és újra labilissá tehetők: minden egyes újraaktiválásukkor – az előbbi példánál elegendő egy alkalommal újra behelyezni az állatot ugyanabba a ketrecbe, és egy alkalommal lejátszani neki a hangot, és ezzel együtt az enyhe áramütést is produkálni – újra labilissá, illékonnyá válnak, és fehérjeszintézis-gátló anyagok bejuttatásával hosszú távú újrarögzülésük meggátolható (Nadel–Land, 2000). Ez a felfedezés nem csupán azzal kecsegtet, hogy mesterségesen törölhetünk egyszer nemkívánatos emlékeket; már működő emlékmódosító eljárások – például pszichoterápiák – működési mechanizmusainak egyik lényeges elemét is azonosíthatta. Természetesen kérdés, hogy emberre, illetve komplex emlékekre mennyire és mikor lesznek általánosíthatók ezek az elképzelések. Kondicionált emlékek törlésére már történt sikeres próbálkozás (Schiller és mtsai, 2010), de ezt az eredményt egyelőre nem tudta reprodukálni a tudományos közösség (Chalkia és mtsai, 2020).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave