Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az agyi képalkotás diadalmenete

A 19. század közepétől, Broca munkásságától kezdve a magasabb, elsősorban agykérgi idegműködések és a komplex pszichológiai folyamatok (a nyelv, gondolkodás, döntéshozatal) összekapcsolásának királyi útja a részletes esetleírás volt, lokális agysérülések nyomán. Egészen az 1980-as évekig nagy számban jelentek meg azok a klasszikus monografikus feldolgozások és tankönyvek, amelyek a sérültek funkciózavarainak elemzése alapján jutottak el a részletes agykérgi funkció feltérképezéséhez (Lurija, 1966). Ennek két nagy korlátja volt. Az agysérülések, az agydaganatok és a sztrókok nem követik az agy tagolódását. Nem teszik meg azt a szívességet, hogy csak az egyik funkcióval kapcsolatos területet ellátó ér sérüljön meg, vagy a baleset szigorúan egyetlen területet érintsen. Ráadásul a legtöbb vizsgálat igen alacsony elemszámot használt a klinikai kutatás természete miatt. Az 1990-es évektől az agyi képalkotás megjelenése azt ígérte, hogy érintetlen, ép agy mellett gondosan tervezett kísérletekben, finoman kialakított ingerelrendezések során mentális működés közben lehet vizsgálni az agyműködés alakulását, főként lokalizációját. Ezek a módszerek többnyire anyagcsere-gondolatmeneten alapulnak. Azt vizsgálják, hogy bizonyos feladatok közben hogyan változik az agy oxigén-, illetve cukorfelhasználása egyes területeken, s ebből igyekeznek következtetni a funkcionális lokalizációra. A módszerek körülményessége és költségessége miatt – a sérüléseken alapuló neuropszichológiához hasonlóan – a kis elemszám problémája itt is hosszan fennállt, ám az adatválság hatására jelentősen javult. Az igazi újdonság nem pusztán az, hogy a lokalizáció jelölésére agytérképeket használunk, hiszen ez csak egy megjelenítési forma, hanem a neurokognitív funkciók bonyolult folyamatelemzése.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave